pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Draghi znów musi zaczarować rynki

Draghi znów musi zaczarować rynki

07 mar 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Będzie się działo

Wydarzeniem dzisiejszego dnia, a może i nawet tego tygodnia, jest posiedzenie EBC. Stopy procentowe pozostaną bez zmian, ale najważniejsze będą nowe projekcje makroekonomiczne i konferencja prezesa EBC. Szczególnie, że wczorajszy dzień jeszcze bardziej zaostrzył ciekawość.

Zdecydowana obniżka prognoz przez OECD

Najpierw spokój na rynkach zaburzyły prognozy wzrostu gospodarczego zaprezentowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pesymizm, i jeszcze raz pesymizm, tak można opisać wskazania tej organizacji. Gospodarka strefy euro ma się rozwijać jedynie w tempie 1%, czyli różnica od wcześniejszych prognoz wynosi aż 0,8p.p. Taka negatywna ocena powinna skutkować jeszcze większą dysproporcją między gospodarkami USA a Europy. Patrząc pod kątem rynku walutowego – negatywnie wpływać na euro i pozytywnie na dolara.

TLTRO może być ogłoszony już dzisiaj

Po południu natomiast dotarły informacje z Bloomberga, które miały nieco rozjaśnić wątpliwości przed dzisiejszym posiedzeniem EBC. Według Agencji prognozy mają być mocno ścięte. Inflacja ma pozostać na niskich poziomach aż do końca 2021 roku. Z kolei spadek PKB ma być na tyle duży, by dać argument za wprowadzeniem tzw. programu TLTRO, czyli długoterminowych pożyczek dla banków. Informacje te spowodowały, że EUR/USD zszedł poniżej 1,13, ale dzisiaj ustabilizował się delikatnie powyżej tej granicy. Co jednak warte zauważenia nie była to drastyczna wyprzedaż wspólnej waluty.

Wyprzedaż euro nie taka oczywista

Taka niewielka reakcja jest ostrzeżeniem. Z jednej strony może być tak, że inwestorzy czekają na potwierdzenie tych wiadomości i jasna deklaracja Draghiego, że taki program rusza i wtedy zacznie się wyprzedaż euro. Z drugiej jednak strony ogłoszenie programu może się skończyć nawet umocnieniem wspólnej waluty bo zacznie się tzw sprzedaż faktów. Tym bardziej, że prezes EBC nie raz potrafił zaczarować rynki i przedstawić negatywne rzeczy w taki sposób, że finalnie kończyły się umocnieniem wspólnej waluty.

Glapiński nie widzi podwyżek stóp w tej kadencji Rady

Jeśli chodzi o krajowy rynek to niewiele się dzieje i trwa stabilizacja na wczorajszych poziomach. Nieznacznie wyżej jest USD/PLN, ale to konsekwencja ruchów na parze EUR/USD. Wczorajsze posiedzenie RPP rozwiało wątpliwości inwestorów o szybszej podwyżce stóp w związku z planowanym uruchomieniem pakietu wsparcia fiskalnego proponowanego przez PiS. I tutaj prezes Glapiński nieco zaskoczył, bo wydaje się, że to wsparcie Polaków kwotą rzędu 40 mld zł musi przełożyć się na wskaźniki makro. Owszem podwyżek stóp w tej kadencji nie będzie to fakt, ale mówienie o roku 2020 jako tym bez dalszych zmian tutaj można mieć już wątpliwości.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja w USA idzie na tapet
Dawid Górny