Draghi werbalnie może osłabić euro

07 wrz 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Oczekiwanie na EBC

Wczorajszy kalendarz makro był niemal pusty. Tym samym zmienność na rynkach była bardzo niewielka. Inwestorzy oczekują już na dzisiejszą decyzję EBC a w szczególności późniejszą konferencję Mario Draghiego, która rozpocznie się o 14.30. EUR/USD pozycjonuje się nieznacznie powyżej 1,19.

Raczej bez zmian w polityce

Raczej inwestorzy nie oczekują przełomu i ogłoszenia zmian w polityce monetarnej już dzisiaj. Trzeba jednak pamiętać, że wspólna waluta sporo zyskała w ostatnich miesiącach i nie uszło to uwadze decydentom z EBC. Jeśli taka kwestia pojawi się też na konferencji prezesa Draghiego to możemy zobaczyć presję spadkową na euro.

Inflacja nadal daleka celu

Pomimo dobrej sytuacji gospodarczej w strefie euro cały czas główny cel czyli inflacja odbiega od założonego celu. Stąd też gwałtowne ruchy i ogłoszenie redukcji czy też zakończenia QE byłoby w tej sytuacji bezzasadne. SIlna waluta dodatkowo utrudnia powrót inflacji do celu i być może prezes EBC będzie chciał nieco osłabić euro. Wystarczy kilka słów i tak się może stać.

Mocne euro bo słaby dolar

Do tego słabość dolara powoduje, że inwestorzy wyżej wyceniają euro. Redukcja programu QE wraz z początkiem roku umocniła by jeszcze wspólną walutę, co z pewnością jeszcze utrudniłoby dojście do zamierzonych celów przez EBC. A w USA raczej do szybkiej podwyżki stóp nie dojdzie w obliczu pogarszających się danych i zatrzymanego tempa wzrostu cen. Potwierdzają to kolejne wystąpienia członków Fed, które sugerują brak ruchów w tym roku i obserwowanie sytuacji.

Nie będzie paraliżu

Dzisiaj dotarła informacja z USA, która mówi o poparciu koncepcji przedłużenia o 3 miesiące czasowego limitu długu dla rządu federalnego. Tym samym groźba niewypłacalności i paraliżu administracji amerykańskiej w najbliższym czasie nie grozi. Ale oczywiście takie stanowisko nie podoba się części Republikanów czyli Partii Trumpa.

Złoty bez zmian

Niewielkie ruchy obserwowaliśmy wczoraj na złotym. RPP zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy na obecnym poziomie. Prezes Glapiński w swojej konferencji brak zmian jeszcze przez cały rok 2018. Owszem inflacja nadal nie rośnie ale niektórzy członkowie w obliczu dobrej sytuacji gospodarczej i na rynku pracy sugerują wcześniejsze ruchy. Dzisiaj na złotówce możemy obserwować większą zmienność w okolicach 14.30 czyli konferencji Mario Draghiego.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Rozpędzone euro

05 gru 2022

Dawid Górny