pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Draghi werbalnie może osłabić euro

Draghi werbalnie może osłabić euro

07 wrz 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Oczekiwanie na EBC

Wczorajszy kalendarz makro był niemal pusty. Tym samym zmienność na rynkach była bardzo niewielka. Inwestorzy oczekują już na dzisiejszą decyzję EBC a w szczególności późniejszą konferencję Mario Draghiego, która rozpocznie się o 14.30. EUR/USD pozycjonuje się nieznacznie powyżej 1,19.

Raczej bez zmian w polityce

Raczej inwestorzy nie oczekują przełomu i ogłoszenia zmian w polityce monetarnej już dzisiaj. Trzeba jednak pamiętać, że wspólna waluta sporo zyskała w ostatnich miesiącach i nie uszło to uwadze decydentom z EBC. Jeśli taka kwestia pojawi się też na konferencji prezesa Draghiego to możemy zobaczyć presję spadkową na euro.

Inflacja nadal daleka celu

Pomimo dobrej sytuacji gospodarczej w strefie euro cały czas główny cel czyli inflacja odbiega od założonego celu. Stąd też gwałtowne ruchy i ogłoszenie redukcji czy też zakończenia QE byłoby w tej sytuacji bezzasadne. SIlna waluta dodatkowo utrudnia powrót inflacji do celu i być może prezes EBC będzie chciał nieco osłabić euro. Wystarczy kilka słów i tak się może stać.

Mocne euro bo słaby dolar

Do tego słabość dolara powoduje, że inwestorzy wyżej wyceniają euro. Redukcja programu QE wraz z początkiem roku umocniła by jeszcze wspólną walutę, co z pewnością jeszcze utrudniłoby dojście do zamierzonych celów przez EBC. A w USA raczej do szybkiej podwyżki stóp nie dojdzie w obliczu pogarszających się danych i zatrzymanego tempa wzrostu cen. Potwierdzają to kolejne wystąpienia członków Fed, które sugerują brak ruchów w tym roku i obserwowanie sytuacji.  

Nie będzie paraliżu

Dzisiaj dotarła informacja z USA, która mówi o poparciu koncepcji przedłużenia o 3 miesiące czasowego limitu długu dla rządu federalnego. Tym samym groźba niewypłacalności i paraliżu administracji amerykańskiej w najbliższym czasie nie grozi. Ale oczywiście takie stanowisko nie podoba się części Republikanów czyli Partii Trumpa.

Złoty bez zmian

Niewielkie ruchy obserwowaliśmy wczoraj na złotym. RPP zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy na obecnym poziomie. Prezes Glapiński w swojej konferencji brak zmian jeszcze przez cały rok 2018. Owszem inflacja nadal nie rośnie ale niektórzy członkowie w obliczu dobrej sytuacji gospodarczej i na rynku pracy sugerują wcześniejsze ruchy. Dzisiaj na złotówce możemy obserwować większą zmienność w okolicach 14.30 czyli konferencji Mario Draghiego.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD pozostaje pod presją
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Inflacja z USA spycha USD/PLN jeszcze niżej
Dawid Górny

Komentarz walutowy

xxxPLN z dnia na dzień coraz niżej
Dawid Górny