Draghi w obliczu sporych oczekiwań

03 gru 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Scenariusz na dzisiejszy dzień jest wyjątkowo prosty. Rynki czekają na 13.45 czyli na ogłoszenie decyzji o stopach procentowych przez EBC, a także 14.30 bo wtedy rozpocznie się konferencja prasowa Mario Draghiego. Jest to bez wątpienia jedno z ważniejszych wydarzeń tego kwartału. Na rynkach krążyło sporo plotek, i co raz to bardziej gołębich zapowiedzi. Choćby np wczoraj pojawiły się informacje, że EBC może nie zmienić znacząco swoich projekcji makroekonomicznych. Brak zmiany prognoz co do inflacji mógłby wywołać sporo kontrowersji, i wywołać reakcję na rynku.

Póki co inwestorzy zakładają zakładają cięcie stopy depozytowej o 10 pb, do tego bazowym scenariuszem jest rozszerzenie i przedłużenie programu QE. Trzeba jednak zauważyć, że balon został napompowany bardzo mocno, i czasem zbyt wiele nie trzeba by pękł. Pozostaje teraz tylko pytanie czy Mario Draghi zdoła zaspokoić oczekiwania inwestorów.

Główna para walutowa świata pozostaje blisko kluczowego wsparcia w okolicy 1,05. Ale wydaje się, że poziom mógłby zostać przebity dopiero w sytuacji gdyby EBC postanowił jeszcze bardziej poluzować prowadzoną politykę monetarną. Mimo wszystko jednak trzeba uważać z pozycjami krótkimi na euro. Ale wydaje się, że celem Mario Draghiego będzie osłabienie euro.

Decyzja dzisiaj o dalszym luzowaniu polityki przez EBC z pewnością spowoduje, jak to zwykle bywa niezapowiedzianą reakcję ze strony Szwajcarskiego Banku Centralnego. Wysoki kurs franka szwajcarskiego jest niekorzystny dla gospodarki.

Dzisiaj nie brakowało ciekawych publikacji, ale rynek w obliczu decyzji EBC był zupełnie obojętny. PMI dla usług z gospodarek europejskich, czy też sprzedaż detaliczna ze strefy euro nie wzbudziły zainteresowania. A dane trzeba przyznać były słabsze od prognoz i z pewnością rozczarowały inwestorów.

Z pewnością będzie to ciekawe dzień również na polskim złotym. W przypadku dalszego ruchu na południe na parze EUR/USD złotówka powinna nieco zyskać do euro i obrać kierunek na 4,2350, z kolei raczej osłabić się do dolara i wczorajszy poziom 4,05 może być znów oglądany.

Dzisiaj o poznamy jeszcze kilka ciekawych danych z USA. O 16 poznamy indeks ISM dla usług i zamówienia na dobra trwałego użytku.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak