pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Draghi w obliczu sporych oczekiwań

Draghi w obliczu sporych oczekiwań

03 gru 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Scenariusz na dzisiejszy dzień jest wyjątkowo prosty. Rynki czekają na 13.45 czyli na ogłoszenie decyzji o stopach procentowych przez EBC, a także 14.30 bo wtedy rozpocznie się konferencja prasowa Mario Draghiego. Jest to bez wątpienia jedno z ważniejszych wydarzeń tego kwartału. Na rynkach krążyło sporo plotek, i co raz to bardziej gołębich zapowiedzi. Choćby np wczoraj pojawiły się informacje, że EBC może nie zmienić znacząco swoich projekcji makroekonomicznych. Brak zmiany prognoz co do inflacji mógłby wywołać sporo kontrowersji, i wywołać reakcję na rynku.

Póki co inwestorzy zakładają zakładają cięcie stopy depozytowej o 10 pb, do tego bazowym scenariuszem jest rozszerzenie i przedłużenie programu QE. Trzeba jednak zauważyć, że balon został napompowany bardzo mocno, i czasem zbyt wiele nie trzeba by pękł. Pozostaje teraz tylko pytanie czy Mario Draghi zdoła zaspokoić oczekiwania inwestorów.

Główna para walutowa świata pozostaje blisko kluczowego wsparcia w okolicy 1,05. Ale wydaje się, że poziom mógłby zostać przebity dopiero w sytuacji gdyby EBC postanowił jeszcze bardziej poluzować prowadzoną politykę monetarną. Mimo wszystko jednak trzeba uważać z pozycjami krótkimi na euro. Ale wydaje się, że celem Mario Draghiego będzie osłabienie euro.

Decyzja dzisiaj o dalszym luzowaniu polityki przez EBC z pewnością spowoduje, jak to zwykle bywa niezapowiedzianą reakcję ze strony Szwajcarskiego Banku Centralnego. Wysoki kurs franka szwajcarskiego jest niekorzystny dla gospodarki.

Dzisiaj nie brakowało ciekawych publikacji, ale rynek w obliczu decyzji EBC był zupełnie obojętny. PMI dla usług z gospodarek europejskich, czy też sprzedaż detaliczna ze strefy euro nie wzbudziły zainteresowania. A dane trzeba przyznać były słabsze od prognoz i z pewnością rozczarowały inwestorów.

Z pewnością będzie to ciekawe dzień również na polskim złotym. W przypadku dalszego ruchu na południe na parze EUR/USD złotówka powinna nieco zyskać do euro i obrać kierunek na 4,2350, z kolei raczej osłabić się do dolara i wczorajszy poziom 4,05 może być znów oglądany.

Dzisiaj o poznamy jeszcze kilka ciekawych danych z USA. O 16 poznamy indeks ISM dla usług i zamówienia na dobra trwałego użytku.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Szlachetne gwiazdy
Krzysztof Adamczak