pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Draghi i jego pożegnanie, z przytupem czy jednak spokojne

Draghi i jego pożegnanie, z przytupem czy jednak spokojne

11 wrz 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Czekamy co będzie

Dzisiejszy dzień przebiega pod znakiem ograniczonej zmienności na rynku walutowym. Z jednej strony to konsekwencja braku danych w kalendarzu makro z drugiej inwestorzy bacznie już czekają na jutrzejsze posiedzenie EBC.

Silniejszy dolar choćby względem euro

Delikatnie przed tym wydarzeniem wzmacnia się amerykański dolar. I jest to zrozumiałe bo niemal od dwóch tygodni na rynkach trwa przekonanie, że Draghi mocnym akcentem zakończy swoje urzędowanie a więc zdecyduje się na silną stymulację fiskalną, która powinna być czynnikiem negatywnym dla euro. Mówi się, o powrocie QE, cięciu stóp procentowych czy zmianach w forward guidance. Im bliżej posiedzenia EBC pojawiały się jednak głosy, że zbyt łagodna polityka monetarna też nie jest dobra i taką wizję przedstawiła nowa prezes Lagard.

Żeby był efekt trzeba zaskoczyć rynki

Stąd nie można przesądzać wprowadzenia aż takiej ostrej stymulacji. Ale trzeba mieć świadomość, że tylko takie działania są w stanie przynieść efekt na rynkach finansowych. Efekt kilku instrumentów jest dużo silniejszy niż każdego z osobna. Stopniowe działania są już dyskontowane wcześniej i efektu nie przynoszą. Jako przykład można podać wprowadzenie QE w USA a w strefie euro. Kroplówka ze Stanów była małym szokiem dla rynków i pobudziła wzrost, w strefie euro już niekoniecznie. Niemniej jednak gdyby Draghi zostawił część narzędzi stymulacyjnych dla nowej prezes EBC Lagard euro może nawet zyskać po samej decyzji. 

RPP powinno być nudne

Dzisiaj dwudniowe posiedzenie kończy RPP. Decyzja o pozostawieniu stóp procentowych w naszym kraju na niezmienionym poziomie jest niemal pewna. W gronie Rady dość szerokie gremium decyzyjne jest za takim działaniem. Spektakularna nie powinna być również konferencja prezesa RPP o godzinie 16.00. Nie wiele zmienia tak naprawdę dla naszej polityki pieniężnej ewentualna stymulacja fiskalna w strefie euro czy proponowane rozdawnictwo partii szukających poparcia w jesiennych wyborach. Póki co jest na to za wcześnie. Wygląda więc na to, że krajowa waluta utrzyma niski poziom wahań aż do jutrzejszego posiedzenia EBC. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Polacy odpoczywają, bankierzy działają
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Polacy świętują, Amerykanie decydują o stopach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Interwencja Banku Japonii?
Dawid Górny