Draghi potrzebuje więcej czasu

24 wrz 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Mario Draghi podczas wczorajszego wystąpienia w PE utrzymał gołębi ton swojego przemówienia. W słowach prezesa EBC zaznaczyła się jednak ostrożność i delikatnie optymistyczny pogląd na przyszłość. Jak zwykle padły słowa o pełnej gotowości, by w razie potrzeby zareagować i zwiększyć program skupu aktywów QE.

Ale póki co EBC potrzebuje więcej czasu by stwierdzić na ile jest zagrożony wzrost gospodarczy w strefie euro. Całe wydarzenie nie wywołało większej zmienności na rynkach. I nie może to dziwić bo nie było w tym wystąpieniu nic nowego. To, że rynki wschodzące oraz spadające ceny surowców są ryzykiem stabilności finansowej wiemy nie od dzisiaj. EBC z pewnością będzie oczekiwał kolejnego posiedzenia Fed i decyzji co do stóp procentowych. Ewentualny brak decyzji o zmianie polityki monetarnej w USA może dopiero skłonić EBC do rozszerzenia bądź wydłużenia programu QE.

Dzisiaj o godzinie 10 poznaliśmy odczyt indeksu instytutu Ifo z niemieckiej gospodarki. Spodziewany był lekki spadek na bazie obaw o perspektywy chińskiej gospodarki. Publikacja jednak mile zaskoczyła inwestorów, wynik 108,5 był lepszy od prognoz i poprzedniego odczytu. O dziwo nie było to wsparciem dla euro, na głównej parze walutowej świata obserwowaliśmy spadek, kurs EUR/USD znalazł się poniżej 1,12.

Dzisiaj poznamy jeszcze szereg danych z USA. Warto zwrócić szczególnie uwagę o 14.30 na dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i o 16.00 na sprzedaż nowych domów.

O 23 natomiast swoje wystąpienie będzie miała prezes Fed Janet Yellen. Biorąc pod uwagę gołębie nastawienie podczas konferencji w zeszłym tygodniu, tym razem prezes Fed powinna zbilansować swoje stanowisko i skierować się w neutralną stronę. Szczególnie biorąc pod uwagę jak neutralne stanowisko przejawiali członkowie FOMC w swoich ostatnich komentarzach. W tym momencie rynki oczekują podwyżki stóp w grudniu, więc gdyby takie deklaracje padły z pewnością wywoła to większą zmienność na rynkach.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy usłyszymy zapowiedź obniżki stóp?

07 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

RPP nie zmienia wysokości stóp procentowych

06 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny