Dolarowi nic nie szkodzi

02 wrz 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Mocny “zielony”

Na rynkach od początku tygodnia utrzymuje się status quo zapoczątkowane jeszcze w piątek. Oznacza to, że nadal mocny pozostaje dolar amerykański. Główna para walutowa oscyluje nadal poniżej granicy 1,10. Jest to poziom ocierający się o minima sprzed ponad dwóch lat.

Coraz słabszy juan

Konflikt handlowy, który trwa na dobre na linii USA-Chiny absolutnie nie szkodzi zielonemu. Wręcz w przypadku zaostrzenia relacji inwestorzy traktują dolara jako bezpieczną przystań lokując tam swoje środki. Niemal 3/4 importu z Chin jest już nałożone cłami w wysokości od 10 do nawet 25%. Wydaje się, że kwestią czasu jest objęcie całego importu. Chiny nie pozostają dłużne i również nakładają cła. Dodatkowo rekompensują negatywne efekty obostrzeń osłabieniem swojej waluty. Chińska waluta pogłębiła dzisiaj wieloletnie minima do dolara grubo przekraczając poziom 7,00.

EUR/USD z marnymi szansami na wzrosty

Odreagowanie na notowaniach wspólnej waluty w relacji do dolara jest bardzo wątpliwe. Po pierwsze nie napływają żadne pozytywne informacje z gospodarek strefy euro. Po drugie wciąż przed nami jest możliwe luzowanie ilościowe zaproponowane przez EBC już na wrześniowym posiedzeniu. Szczególnie, że odczyty inflacji wykazały bardzo niskie poziomy raptem 0,9%. Do tego wszystkiego dochodzi widmo brexitu bez umowy co bezpośrednio uderzy w Europę o wiele bardziej niż w USA.

Nadal wysoko, szczególnie USD/PLN

Na krajowej walucie nieco oddechu. Widmo powrotu EUR/PLN w okolice 4,40 zostało nieco oddalone. Nieco inaczej ma się sprawa z notowaniami USD/PLN czy CHF/PLN gdzie decydują nastroje na rynkach światowych. Utrzymanie “zimnych” relacji między USA a Chinami będzie skutkować wzrostami na obydwu parach.

Amerykanie świętują, PMI z Europy

Dzisiejszy dzień na rynkach nie zapowiada się na ten o podwyższonej zmienności gdyż brakuje Amerykanów, którzy obchodzą Święto Pracy. Na naszym kontynencie prezentowane były dane PMI dla przemysłu i okazały się mieszanie dobre. Z jednej strony pozytywne dla Francji z drugiej rozczarowujące dla Niemiec i Wielkiej Brytanii. Warto wspomnieć, że dość nieoczekiwanie przyśpieszył PMI dla rodzimej gospodarki z 47,4 do 48,8.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Rozpędzone euro

05 gru 2022

Dawid Górny