Dolar w niełasce inwestorów

14 maja 2015

Chociaż wydawać by się mogło, że gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki stały się już normą to wczorajsze zachowanie dolara może zastanawiać. Po publikacji słabych danych o sprzedaży detalicznej w USA, inwestorzy bardzo mocno zaczęli wyprzedawać amerykańska walutę. Co więcej presja podażowa trwa także dzisiaj. W efekcie kurs głównej pary przebił poziom 1,14 i trudno doszukiwać się szans na zmianę trendu. Patową sytuację na EURUSD mogą zmienić chyba tylko znacznie lepsze od oczekiwań dane z USA.

Z perspektywy rodzimej waluty, uwaga inwestorów powinna być zwrócona dzisiaj na publikację danych inflacyjnych. O godzinie 14.00 Główny Urząd Statystyczny zaprezentuje wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Szacunki analityków mówią o poziomie inflacji CPI w kwietniu na poziomie 0,2% w ujęciu miesięcznym co z kolei przełoży się na wskazanie roczne na poziomie -1,2%. Dane inflacyjne będą jak zwykle rozpatrywane w kwestii ewentualnych ruchów Rady Polityki Pieniężnej co do stop procentowych w Polsce.

Ważne dane z perspektywy ostatniego zachowanie EURUSD napłyną na rynek zza oceanu. O godzinie 14.30 zaprezentowana zostanie inflacja producencka. Szacunki analityków mówią o inflacji PPI na poziomie 0,1% w ujęciu miesięcznym. Ponadto jak co tydzień w czwartek, za sprawą publikacji liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, poznamy sytuację amerykańskiego rynku pracy. Dla przypomnienia, w poprzednim tygodniu liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 265 tys.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Taryfikator inwazji

20 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Rynek już wie

19 Sty 2022

Krzysztof Adamczak