Dolar traci po wczorajszej konferencji

30 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Echa wczorajszego wystąpienia szefowej FED. Garść danych makroekonomicznych z Europy. Raport ADP w USA. Stabilnie na złotym.

Głównym wydarzeniem wczorajszego dnia, tak jak się spodziewano, było popołudniowe wystąpienie prezes Rezerwy Federalnej. Podczas przemówienia Yellen wskazała, iż dostrzega ryzyka związane z kondycją zagranicznych gospodarek, a zmiany w polityce monetarnej Stanów Zjednoczonych powinny być przeprowadzane w sposób ostrożny. Zdaniem analityków słowa szefowej FED nie dają nadziei na jakiekolwiek podwyżki stóp procentowych w tym roku. Co więcej brana pod uwagę może być ich ponowna obniżka. Na reakcję rynków nie trzeba było długo czekać. Od momentu konferencji dolar stracił na wartości względem euro ponad 1 centa.

Rano poznaliśmy odczyt indeksu instytutu KOF w Szwajcarii. Jest to indeks mówiący o możliwych wynikach szwajcarskiej gospodarki w najbliższych miesiącach. Okazał się on o 0,7 pkt. wyższy od prognozowanego i wyniósł 102,5 punkty. Od momentu odczytu frank szwajcarski zyskał do złotówki ok. 1 grosz, a jego aktualna cena wynosi 3,89 zł.

O godzinie 14:00 poznaliśmy wstępne dane inflacji konsumenckiej w Niemczech. Zarówno w ujęciu rocznym jak i miesięcznym jej dynamika pozytywnie zaskoczyła analityków. Inflacja konsumencka u naszych zachodnich sąsiadów wyniosła 0,8% miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanych 0,6%. Z kolei roczna dynamika wyniosła 0,3% i była o 10 punktów bazowych wyższa od prognoz. Odczyt ten nie wpłynął znacząco na notowania euro.

W Stanach Zjednoczonych został opublikowany raport ADP. Mówi on o szacunkowej zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym. Liczba zatrudnionych osób wzrosła o 200 tysięcy. Jest to wynik o 6 tys. lepszy od oczekiwań rynkowych. Pozytywny odczyt nie wpłynął na kurs dolara.

Złotówka w dniu dzisiejszym nieznacznie traci w stosunku do euro. Koszt europejskiej waluty wynosi 4,25 zł. Nieznacznie podrożał również funt, za którego zapłacimy 5,41 zł. Dolar utrzymuje poziom z poprzedniego zamknięcia i jego cena wynosi 3,75 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy to już koniec?

06 paź 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Pivot odmieniany przez przypadki

05 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Powiew optymizmu

04 paź 2022

Krzysztof Adamczak