pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dolar traci po wczorajszej konferencji

Dolar traci po wczorajszej konferencji

30 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

     Echa wczorajszego wystąpienia szefowej FED. Garść danych makroekonomicznych z Europy. Raport ADP w USA. Stabilnie na złotym.

    Głównym wydarzeniem wczorajszego dnia, tak jak się spodziewano, było popołudniowe wystąpienie prezes Rezerwy Federalnej. Podczas przemówienia Yellen wskazała, iż dostrzega ryzyka związane z kondycją zagranicznych gospodarek, a zmiany w polityce monetarnej Stanów Zjednoczonych powinny być przeprowadzane w sposób ostrożny. Zdaniem analityków słowa szefowej FED nie dają nadziei na jakiekolwiek podwyżki stóp procentowych w tym roku. Co więcej brana pod uwagę może być ich ponowna obniżka. Na reakcję rynków nie trzeba było długo czekać. Od momentu konferencji dolar stracił na wartości względem euro ponad 1 centa.

    Rano poznaliśmy odczyt indeksu instytutu KOF w Szwajcarii. Jest to indeks mówiący o możliwych wynikach szwajcarskiej gospodarki w najbliższych miesiącach. Okazał się on o 0,7 pkt. wyższy od prognozowanego i wyniósł 102,5 punkty. Od momentu odczytu frank szwajcarski zyskał do złotówki ok. 1 grosz, a jego aktualna cena wynosi 3,89 zł.

    O godzinie 14:00 poznaliśmy wstępne dane inflacji konsumenckiej w Niemczech. Zarówno w ujęciu rocznym jak i miesięcznym jej dynamika pozytywnie zaskoczyła analityków. Inflacja konsumencka u naszych zachodnich sąsiadów wyniosła 0,8% miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanych 0,6%. Z kolei roczna dynamika wyniosła 0,3% i była o 10 punktów bazowych wyższa od prognoz. Odczyt ten nie wpłynął znacząco na notowania euro.

    W Stanach Zjednoczonych został opublikowany raport ADP. Mówi on o szacunkowej zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym. Liczba zatrudnionych osób wzrosła o 200 tysięcy. Jest to wynik o 6 tys. lepszy od oczekiwań rynkowych. Pozytywny odczyt nie wpłynął na kurs dolara.

    Złotówka w dniu dzisiejszym nieznacznie traci w stosunku do euro. Koszt europejskiej waluty wynosi 4,25 zł. Nieznacznie podrożał również funt, za którego zapłacimy 5,41 zł. Dolar utrzymuje poziom z poprzedniego zamknięcia i jego cena wynosi 3,75 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dane z USA trzęsą kursami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

(Oby nie czarna) „SUPER” środa
Dawid Górny