pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dolar traci na sile

Dolar traci na sile

02 maj 2016 Autor: Krzysztof Furmańczak

Kontynuacja umocnienia jena. Odczyty wskaźników PMI w Europie. Nieudany miesiąc dla złotego

Dzisiejszy dzień jest dniem wolnym od handlu dla wielu rynków. Święto Pracy obchodzą Chiny oraz Hongkong. W Wielkiej Brytanii mamy Majowe Święto Bankowe. Po piątkowej przerwie powrócił do gry japoński parkiet, który zakończył sesję ponad 3% spadkiem. Jest to pochodna czwartkowego posiedzenia Banku Japonii, który wbrew oczekiwaniom nie zdecydował się na dalsze luzowanie swojej polityki monetarnej. Kurs USDJPY wyznacza kolejne minima. Ostatnio tak silnego jena obserwowaliśmy 20 miesięcy temu.

Od rana poznaliśmy szereg odczytów PMI dla przemysłu w Europie. Dla Włoch, Hiszpanii i Eurolandu wypadły one lepiej od oczekiwań. Dla Francji i Niemiec dane były gorsze od prognoz. Mimo gorszego wyniku dla pierwszej i trzeciej gospodarki UE, EURUSD kontynuuje ubiegłotygodniowe wzrosty. W tym momencie jego kurs wynosi 1,1479 co stanowi 0,35% wzrost względem piątkowego zamknięcia.  

Dla rodzimej waluty kwiecień nie był łaskawym miesiącem. Co prawda w zeszłym tygodniu złotówka wyraźnie zyskiwała wobec głównych walut. Udało się jednak wymazać tylko część strat poniesionych w ostatnich tygodniach.  Aktualnie złoty nieznacznie traci na wartości. Funt drożeje o 2 grosze osiągając dzisiejsze maksimum na poziomie 5,60 zł. Euro znajduje się na 0,3% plusie i kosztuje 4,38 zł. Za dolar i franka zapłacimy odpowiednio 3,82 zł oraz 3,99 zł czyli praktycznie tyle co w piątek.

W kalendarzu makro poznamy dziś ze Stanów wskaźnik PMI dla przemysłu o godz. 15:45 oraz wskaźnik ISM dla przemysłu o godz 16:00. O godz. 16:00 swoje przemówienie rozpocznie prezes EBC Mario Draghi. O 23:30 będzie przemawiał członek FOMC Dudley William.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD pozostaje pod presją
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Inflacja z USA spycha USD/PLN jeszcze niżej
Dawid Górny

Komentarz walutowy

xxxPLN z dnia na dzień coraz niżej
Dawid Górny