Dolar słabszy po Jackson Hole

27 sie 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Święto na Wyspach

Dzisiejszy dzień przebiega w dość sennej atmosferze. Nie pomaga zdecydowanie brak inwestorów z Wielkiej Brytanii gdzie mamy Letnie Święto Bankowe. Do tego kalendarz makro nie wygląda zbyt obiecująco.

Powell rozczarował inwestorów

A jeśli nie ma pod co grać to cofa się do wydarzeń z ubiegłych dni. Za nami sympozjum w Jackson Hole. Fajerwerków nie było ale wystąpienie prezesa Fed budziło dość spore zainteresowanie. Tym razem postawa Powella została odebrana gołębio. I można się zastanawiać dlaczego? Skoro powtórzył on znane już słowa o chęci dalszego zacieśniania monetarnego w najbliższych miesiącach.

Niezależny Fed

Padły też słowa o tym, że Fed jest niezależny, a jego głównym celem pozostaje długoterminowy wzrost gospodarczy. To zapewne delikatna aluzja do niedawnych lekkich pretensji Trumpa do działań amerykańskiego banku centralnego, który chciał niejako wymusić zatrzymanie tempa podwyżek stóp z uwagi na umocnienie się dolara z tym związane, a to przeszkadza w poprawianiu się bilansu handlowego.

Powracamy do konsolidacji na EUR/USD

Zdziwionym można być faktem, że nie poruszano tematu wojen handlowych mimo, że po raz kolejny rozmowy na linii USA-Chiny zakończyły się fiaskiem. Podsumowując sympozjum przyniosło osłabienie dolara. Główna para walutowa świata powróciła do pasma wahań 1,15-1,18. Ale trzeba dodać, że dno tego roku wypada na poziomie 1,13 ustanowione raptem kilka dni temu.

Cisza z uwagi na tygodniowe Święto

Na rynkach nadal widoczna jest poprawa na rynkach wschodzących. Pomogło Święto w Turcji, które pozwoliło nieco zapomnieć o problemach w tej części świata. Wydaje się jednak, że tylko na chwilę gdyż problemy polityczne a także finansowe wcale nie zostały rozwiązane. Dzisiejsze otwarcie handlu na lirze już przyniosło niemal 2% osłabienie.

Złoty korzysta

Przy braku niekorzystnych czynników zewnętrznych złotówka (jeszcze) kontynuuje umocnienie. EUR/PLN jest już w okolicach 4,27 i jest blisko lokalnego wsparcia. Osłabienie dolara na szerokim rynku spowodowało, że USD/PLN znalazł się już na poziomie 3,68. Trzeba jednak pamiętać, że powrót do eskalacji konfliktu w Turcji może nastąpić ekspresowo. Punktem zapalnym może być także znów temat wojen handlowych szczególnie jeśli negocjacje nie będą przynosić kompromisu.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak