Dolar słabnie. Rewizja PKB.

23 sty 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

EUR/USD w górę

W miniony piątek w Stanach Zjednoczonych miało miejsce zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta. Podczas pierwszego oficjalnego przemówienia, Trump, nie przedstawił żadnych zaskakujących informacji ani planów. Względem tego amerykańska waluta nadal osłabia się wobec innych walut. Aktualnie na głównej parze walutowej obserwujemy poziom nieco powyżej 1,073, chociaż w godzinach porannych EUR/USD testował poziom 1,075. Jedyne co może powstrzymać utratę wartości dolara w najbliższym czasie to najbliższe odczyty makroekonomiczne. W tym tygodniu napłyną do nas wstępne informacje na temat indeksów PMI dla usług i przemysłu w USA. Dodatkowo opublikowany zostanie wskaźnik nastrojów konsumentów oraz indeks Richmond FED.

Zbyt wysokie PKB

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tegoroczny wzrost PKB może wyniesie mniej więcej 3%. Skupia się on nie tyle na samej, konkretnej liczbie, ale jak twierdzi, zależy mu najbardziej na poprawie jakości wzrostu gospodarczego w Polsce. Zapowiedział również, że należy zrewidować dane za lata 2014 i 2015 z powodu niejasności danych eksportowych. Różnice w PKB tamtych lat mogą wynosić nawet 30 mld zł rocznie.

Słowa ministra nie wpłynęły jednak znacząco na naszą walutę, która obecnie jest pod znacznym wpływem czynników zewnętrznych. Funt brytyjski podrożał o 3 grosze. Jego aktualna cena wynosi 5,07 zł. Euro w stosunku do złotówki zyskało symbolicznego grosza i kosztuje obecnie 4,37 zł.  Od dzisiejszego otwarcia nie zmieniła się cena franka oraz dolara, za które zapłacimy po 4,07 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty odrabia straty

02 cze 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Słabe prognozy dla europejskiego przemysłu

01 cze 2023

Dawid Górny