Dolar potrzebuje nowego paliwa do wzrostów. Agencja S&P straszy Wielką Brytanię.

14 paź 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Trochę optymizmu z gospodarki chińskiej

Dzisiejszy dzień obfituje w ważne odczyty makroekonomiczne. Zaczęło się w nocy publikacją odczytów inflacji CPI i PPI z Chin. Obydwa odczyty pozytywnie zaskoczyły inflacja wyniosła r/r odpowiednio 1,9% i 0,1%. Szczególnie drugi odczyt dał spory pozytyw po wielu miesiącach zjawiska deflacji. Wpłynie to oczywiście na wzrost zyskowności firm Państwa Środka. Niemniej jednak trudno zmazać wczorajsze dane i bardzo mocny spadek eksportu. Bo siłą rzeczy pojawią się spore wątpliwości co do prognozowanego wzrostu PKB. Dlatego będzie trzeba baczną uwagę zwracać na kolejne odczyty, gdyby okazały się słabe to z pewnością wniosą sporo paniki na rynki. A wzrost awersji do ryzyka będzie nieunikniony.

Na tę chwilę jednak pojawienie się inflacji w Państwie Środka może być prognozą, że także choćby w krajach strefy euro pojawi się wzrost cen tak bardzo pożądany. To oczywiście zwiastowałoby odchodzenie od sprawowania luźnej polityki monetarnej a wręcz obrania kierunku podwyższania stóp procentowych. Od kilku dni zresztą pojawiają się głosy, że EBC może ograniczać program skupu aktywów.

Dane o sprzedaży detalicznej szansą i zagrożeniem

Póki co jednak szlaki przeciera Fed. To bank centralny USA jako pierwszy od dłuższego czasu zdecydował się na taki krok w zeszłym roku. Z kolejną podwyżką stóp jednak czeka i czeka. Dzisiaj na rynek napłyną bardzo istotne dane w tym kontekście. Dane za sierpień o sprzedaży detalicznej były sporym rozczarowaniem i mogły być jednym z argumentów o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie.

Raport, który pojawi się o 14.30 zakłada poprawę w tym aspekcie. Pamiętajmy jednak, że nie raz dane te zaskakiwały. Póki co EUR/USD powrócił do spadków po wczorajszej bardzo płytkiej korekcie. Wynik przewyższający prognozy z pewnością będzie dodatkowym paliwem do dalszych spadków na tej parze. Konsensus zakłada wzrost o 0,4%, gdyby odczyt rozczarował i po raz kolejny pokazał wartość poniżej zera to prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu spadnie, a dolar się nieco osłabi. O tej samej godzinie pojawią się także dane o inflacji producenckiej, o 19.30 głos zabierze Janet Yellen.

S&P znów straszy

Warto wspomnieć o przestrogach agencji ratingowej S&P, która stwierdziła, że funt stracić może miano waluty rezerwowej. A to wskutek prezentowanego twardego stanowiska w negocjacjach z UE. Był to tylko komentarz więc nie wywołał zmian na brytyjskiej walucie, która pozostaje relatywnie silna.

Spokojnie na rynku polskiej waluty

Na rodzimym rynku widać zahamowanie deprecjacji polskiej waluty. EUR/PLN powrócił w rejon 4,30, a USD/PLN w okolice 3,90. Złotówka w najbliższych dniach będzie pod wpływem czynników zewnętrznych. Szczególnie doniesień o ograniczeniu skupu aktywów w EBC i danych makro z USA. Co do czynników wewnętrznych nie widać zagrożenia, stanowisko RPP pozostaje niezmienne, mimo kolejnych rewizji wzrostu gospodarczego.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy usłyszymy zapowiedź obniżki stóp?

07 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

RPP nie zmienia wysokości stóp procentowych

06 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny