pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dolar ponownie zyskuje na wartości

Dolar ponownie zyskuje na wartości

09 kwi 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Opublikowane wczoraj zapiski z marcowego posiedzenia Fed nie rozstrzygnęły sprawy podwyżek stóp procentowych w USA. Co prawda kilku członków Fed oczekiwałoby podwyżki stóp już w czerwcu. Nie oznacza to jednak, że taka sytuacja będzie miała miejsce, wiele będzie zależeć od publikowanych danych. Te póki co są słabe, ale nie można wykluczyć, że kwietniowe odczyty okażą się dużo lepsze.

Ostatni komunikat Fed negatywnie wpłynął na dolara, więc inwestorzy oczekiwali, że również wczorajsze minutes okażą się bardziej gołębie, co odsunęłoby temat podwyżek stóp procentowych. Tak się jednak nie stało, dokument okazał bardziej jastrzębi, reakcja rynku była jednoznaczna, obserwowaliśmy ruch w dół na parze EUR/USD w kierunku 1,0760. Dolar ponownie zyskał, bo wróciła do gry opcja podwyżki stóp procentowych jeszcze w czerwcu.

W umacnianiu dolara cały czas swój wydźwięk ma sprawa Grecji. Rozmowy o wprowadzeniu przez Greków reform toczą się bardzo wolno. Pewne jest tylko to, że dzisiaj zostanie spłacona rata 450 mln EUR do MFW, ale kolejna rata 950 mln EUR przypada już w maju. Rynki coaz bardziej sceptycznie podchodzą do tej sytuacji i dopuszczają myśl, że porozumienia nie będzie, a to nie będzie sprzyjać europejskiej walucie. Udanym negocjacjom z pewnością nie pomoże rysujący się sojusz grecko-rosyjski.

Dzisiaj poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej z Niemiec. Odczyt wyniósł 0,2% i był lepszy od oczekiwań analityków 0,1%. Nie było jednak żadnej reakcji na europejskiej walucie.

O 13.00 poznaliśmy decyzję Banku Anglii co do parametrów polityki monetarnej. Zgodnie z oczekiwaniami główna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie i wynosi 0,5%. Już wcześniej przedstawiciele Banku Anglii sugerowali, że nic nie chcą zmieniać przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 7 maja, dlatego reakcji na funcie nie było.

Dzisiaj napłyną jeszcze dane z USA. O 14.30 poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Jest to dość istotna zmienna z rynku pracy, więc w przypadku zaskakującego odczytu może oczekiwać zwiększonej zmienności, konsensus zakłada 281 tys.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Alarm włączony, ale paniki nie ma
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Przemysł w Europie znów „na hamulcu”
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bank Japonii zaciera ręce
Krzysztof Pawlak