pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dolar nie odpuszcza

Dolar nie odpuszcza

13 mar 2015 Autor: Michał Iskat

Zgodnie z przewidywaniami, wczorajsze osłabienie dolara stanowiło tylko i wyłącznie chwilową korektę. W dniu dzisiejszym w dalszym ciągu obserwujemy siłę amerykańskiej waluty. Taka tendencja powinna zachować się do środowej konferencji FED, która będzie kolejnym krokiem przybliżającym nas do rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych.

O godzinie 13.30 zaprezentowane zostały odczyty inflacji producenckiej w USA. Inflacja bazowa okazała się niższa od oczekiwań. W ujęciu rocznym dynamika wzrostu cen wyniosła 1% podczas gdy szacunki mówiły o poziomie 1,6%. Niższa dynamika inflacji rozczarowała rynek ponieważ stanowi ona argument przeciw podwyżce stóp procentowych, a taki scenariusz jest bardzo mocno grany na rynkach finansowych od kilku miesięcy i ma swoje przełożenie na wycenę dolara.

Na szczególną uwagę z perspektywy rodzimej waluty zasługuje zaprezentowany o godzinie 14.00 indeks cen towarów i usług. Szacunki analityków mówiły o deflacji na poziomie 1,4% w ujęciu rocznym. Zaprezentowana przez Główny Urząd Statystyczny wartość okazała się niższa od tych oczekiwań i wyniosła -1,6% r/r.

W dniu dzisiejszym czeka nas jeszcze jedna publikacja o charakterze makroekonomicznym. O godzinie 15.00 poznamy wstępny odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan za marzec. Szacunki  analityków mówią o symbolicznym wzroście tego barometru amerykańskiej gospodarki do poziomu 95,5 pkt wobec 95,4 w miesiącu poprzednim.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak