Dolar najdroższy od ponad 10 lat

09 lis 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Po świetnych piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy eurodolar po raz kolejny zanotował spadek. Kurs dotarł w  okolice 1,07 czyli do poziomów sprzed ponad pół roku. Zdecydowanie lepsza od oczekiwań okazała się zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Konsensus rynkowy zakładał poziom 180 tys. nowych miejsc pracy za miesiąc październik, a ostatecznie przybyło ich 271 tys. Poziom bezrobocia spadł do poziomu 5,0% wobec prognozy 5,1%. Ostatnio tak niski odczyt mieliśmy w 2008 roku.

Konsekwencją dobrych danych z USA był spory wzrost notowań USDPLN. Dolar przebił nawet notowania franka i ustanowił ponad 10-letnie maksimum na poziomie 3,98zł. Aktualnie mamy niewielką korektę tego wzrostu do poziomu 3,95zł. Inwestorzy z coraz większym przekonaniem spoglądają na grudzień jako datę pierwszych podwyżek stóp procentowych w Stanach, dlatego mało prawdopodobne jest by dolar się osłabiał w najbliższych tygodniach. Obecnie rynkowe prawdopodobieństwo podwyżek stóp wynosi 68%, podczas gdy w piątek rano wynosiło zaledwie 56%.

W kalendarzu makro mieliśmy w niedzielę dane na temat bilansu handlowego z Chin. Wypadły one gorzej od oczekiwań mimo to chiński indeks Shanghai Composite zakończył sesje wzrostami na poziomie 1,5%, dokładając kolejny ‘’zielony’’ dzień do trwających od ponad miesiąca wzrostów. Dzisiejszy dzień nie obfituje w ważne informacje gospodarcze. O godz. 15:00 mamy spotkanie Eurogrupy. O 16:15 swoje wystapienie publiczne będzie miał członek ECB Yves Mersch. O godz. 18:00 przemawia członek FOMC Eric Rosengren.

Jutro wcześnie rano poznamy kolejną ważną porcję danych z Chin. Będzie to inflacja CPI oraz inflacja PPI. O godz. 14:30 poznamy wskaźnik cen eksportowych oraz importowych. O godz. 23:15 przemawia szef Fed z Chicago Charles Evans.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak