pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dolar nadal drogi

Dolar nadal drogi

02 wrz 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Czekamy na dane z amerykańskiego rynku pracy. EUR/USD balansuje w okolicach parytetu. Spekulacje przed posiedzeniem EBC się nasilają. Krajowa waluta utrzymuje tendencje spadkowe w relacji do głównych walut. 

Nie zmieni polityki FED

Dzisiaj uwaga inwestorów będzie skupiona na publikacji raportu NFP z USA. Jest to jeden z najważniejszych elementów, które ukazują, w jakim miejscu jest amerykańska gospodarka. Oczekuje się wzrostu zatrudnienia o 300 tys. a także wyższej dynamiki płac. Część analityków liczy, że wyniesie ona nawet 5,5% przy poprzednim wyniku na poziomie 5,2% r/r. Czy dane będą mieć wpływ na działania Fed? Wydaje się, że niekoniecznie, bo amerykańscy decydenci skupieni są na walce z inflacją i są skłonni dalej podnosić stopy procentowe. W ostatnich dniach mocno urosły oczekiwania co do końcowego poziomu stóp w USA na ten rok, jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że docelowo będzie to 3,5%, a teraz już 4%. 

Coraz wyżej 

Dla dolara oczekiwania wyższych stóp procentowych to oczywiście paliwo do wzrostów. Tym bardziej że coraz częściej mowa jest o tym, że w przyszłym roku nie ma co liczyć na obniżki stóp. Póki co wyższych oczekiwań à propos kosztu pieniądza nie widać w rentownościach amerykańskich obligacji, które oscylują na poziomie 3,30%. Wydaje się więc, że albo tutaj reakcja jest opóźniona, albo wiara w taki scenariusz osiągnięcia poziomu stóp na poziomie 4% jest nadal zbyt mała. Gdyby jednak rynek długu zareagował to niewykluczone, że „edek” zanurkuje bardziej na południe. 

Jak zwykle balon rośnie

Spore znaczenie dla przyszłych losów głównej pary walutowej będzie miało posiedzenie EBC. Ten bierny bank centralny, który niejako lekceważył dotychczas inflację, wydaje się budzić ze snu. Posiedzenie 8 września ma właśnie dać dowód na taki scenariusz. Dlaczego więc nie widzimy mocniejszego euro, skoro nawarstwiają się spekulacje odnośnie bardziej jastrzębiego EBC? Z prostej przyczyny, pasywność banku centralnego strefy euro stała się jego główną cechą, stąd inwestorzy wolą poczekać na twarde czyny i zapewne poczekają z kupowaniem wspólnej waluty, aż do decyzji. Mówi się, że EBC może podnieść stopy o 75 pkt bazowych i ogłosić redukcję bilansu. Brzmi to dość abstrakcyjnie, ale takiego scenariusza wykluczyć nie można. Bez wątpienia jeśli się to wydarzy, euro powinno silnie odbić w notowaniach z dolarem, a parytet przynajmniej na krótką chwilę odejdzie w niepamięć. 

Mocny złoty

Mimo cały czas utrzymującej się siły USD krajowa waluta zachowuje się całkiem dobrze. Złoty nie oddaje zysków z poprzednich dni, a wręcz próbuje jeszcze je podkręcać. EUR/PLN jest blisko testu wsparcia na poziomie 4,70, identyczna sytuacja ma miejsce na USD/PLN. Nasz orzeł jest mocniejszy, bo spekuluje się, że RPP jednak podniesie stopy na posiedzeniu wrześniowym. Jest to pokłosie wyższej inflacji, która miała miejsce w ostatnim odczycie. Potwierdzeniem, że inwestorzy liczą na wzrost kosztu pieniądza jest zachowanie rentowności obligacji polskich, która rośnie, a także wyższe poziomy zarówno WIBOR 3M jak i 6M. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak