pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dolar na maksimach

Dolar na maksimach

27 wrz 2019 Autor: Krzysztof Adamczak

Kurs EURUSD najniżej od dwóch lat. Złoty pozostaje w konsolidacji. Budżet pozostaje utrzymany w ryzach.

Mocny dolar.

    Amerykańska waluta podtrzymuje dobrą passę. Dziś notowania głównej pary walutowej spadły w okolice 1,09 $, co jest najniższym poziomem od maja 2017 roku. Wśród przyczyn takiego obrotu sprawy mamy z jednej strony słabość strefy euro, na czele z problematycznym przemysłem. Dodatkowo podlewane zmianami w Europejskim Banku Centralnym, czyli odejściami Mario Draghiego oraz Sabine Lautenschlager, która była znana z najbardziej jastrzębich poglądów w obecnej radzie. Coraz bardziej do głosu dochodzą ludzie pokroju Philipa Lane, który jest głównym ekonomistą EBC i zwolennikiem jeszcze mocniejszego luzowania polityki pieniężnej. Z drugiej strony mamy efekty prodolarowe, na czele z ostatnimi dobrymi odczytami makro, które negują sens kolejnych obniżek stóp procentowych.

Funt w defensywie.

    Gęstnieje atmosfera wokół funta. Do tej pory nie tylko głównym, ale też jedynym poważnym czynnikiem ryzyka dla brytyjskiej waluty pozostawał brexit. Dziś Michael Saunders członek banku centralnego wyraził obawę, że niezależnie od realizowanego scenariusza wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty, prawdopodobnie będzie potrzebna obniżka stóp procentowych. Do tej pory w świadomości inwestorów cięcie stóp było mocno powiązane z “no deal brexit”. Funt, który całkiem dobrze rozpoczął bieżący tydzień, obecnie tanieje, wracając w okolice 4,94 zł. 

Złoty łapie oddech.

    Wyłączając dolara, który właśnie wychodzi na nowe lokalne maksima względem złotego, pozostałe waluty utrzymują się w tym tygodniu w konsolidacji. Euro kilkukrotnie w ostatnich dniach testowało okolice poziomu 4,40 zł, jednak za każdym razem kurs był sprowadzany niżej. Podobnie wyglądała sytuacja na franku, który odbijał się od poziomu 4,05 zł. Na niekorzyść złotego cały czas działa przyszłotygodniowy wyrok TSUE, który może wyraźnie odbić się na kondycji rodzimego sektora bankowego. Pewnym pozytywem jest za to dzisiejsze sprawozdanie z wykonania budżetu. Po sierpniu deficyt budżetowy zmniejszył się do 2 mld zł z 4,6 mld zł na koniec lipca. Udało się już uzyskać 67,8% zaplanowanych dochodów, przy 63,6% planowanych wydatkach. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak