Dolar mocniejszy po FOMC

30 lip 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Wczorajsze posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) wpłynęło na umocnienie dolara. Kurs EURUSD spadł o ok 80 pipsów i ustabilizował się na nowym poziomie tj. 1,0968. Zgodnie z prognozami analityków data pierwszych podwyżek stóp procentowych w Stanach nie została jednoznacznie ustalona. Konsensus rynkowy jednak nadal zakłada podwyżki stóp we wrześniu czyli na następnym posiedzeniu. FOMC uzależnił swoją decycję o podniesieniu stóp od cen ropy i rynku pracy. Ceny surowca ostatnio ponownie zaczęły spadać, co ma raczej negatywny wpływ na gospodarkę USA. Nie ulega wątpliwości, że kolejne dane makro  z rynku pracy jeszcze bardziej zyskają na znaczeniu, a moment ich publikacji będzie powodował większą zmienność i nerwowość na rynkach.

Do końca tygodnia trwa posiedzenie w Grecji, podczas którego wierzyciele dopracowują szczegóły trzeciego pakietu pomocowego. Dziś premier Tsipras w swojej wypowiedzi do członków Syrizy  uzasadniał swoje działania. Przekonywał o konieczności otrzymania kolejnego wsparcia finansowego i co za tym idzie wprowadzenie reform. Nawiązał do referendum, w którym zdecydowana większość greków jest za pozostaniem w strefie euro oraz, że ewentualny grexit zmusiłby rząd do wprowadzenia jeszcze większych oszczędności.

Polska waluta od rana znajduję sie w odwrocie. Wszystkie główne waluty względem złotówki drożeją, aczkolwiek są to wzrosty około 0,5-procentowe. Kurs dolara aktualnie wynosi 3,7793, funta 5,90 euro 4,1460 franka 3,89.

W kalendarzu makro mamy dziś o godz. 14:00 informacje na temat inflacji z Niemiec. O  14:30 poznamy dane dotyczące PKB w USA. Jutro o godz. 8:00 opublikowane zostaną wskaźniki odnośnie sprzedaży detaliczej z Niemiec. O 11:00 zobaczymy inflację oraz stopę bezrobocia z Eurolandu. O godz. 16:00 w USA pojawi się wskaźnik nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy usłyszymy zapowiedź obniżki stóp?

07 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

RPP nie zmienia wysokości stóp procentowych

06 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny