Strona główna > Komentarze walutowe > Dolar mocniejszy po FOMC

Dolar mocniejszy po FOMC

30 lip 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Wczorajsze posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) wpłynęło na umocnienie dolara. Kurs EURUSD spadł o ok 80 pipsów i ustabilizował się na nowym poziomie tj. 1,0968. Zgodnie z prognozami analityków data pierwszych podwyżek stóp procentowych w Stanach nie została jednoznacznie ustalona. Konsensus rynkowy jednak nadal zakłada podwyżki stóp we wrześniu czyli na następnym posiedzeniu. FOMC uzależnił swoją decycję o podniesieniu stóp od cen ropy i rynku pracy. Ceny surowca ostatnio ponownie zaczęły spadać, co ma raczej negatywny wpływ na gospodarkę USA. Nie ulega wątpliwości, że kolejne dane makro  z rynku pracy jeszcze bardziej zyskają na znaczeniu, a moment ich publikacji będzie powodował większą zmienność i nerwowość na rynkach.

Do końca tygodnia trwa posiedzenie w Grecji, podczas którego wierzyciele dopracowują szczegóły trzeciego pakietu pomocowego. Dziś premier Tsipras w swojej wypowiedzi do członków Syrizy  uzasadniał swoje działania. Przekonywał o konieczności otrzymania kolejnego wsparcia finansowego i co za tym idzie wprowadzenie reform. Nawiązał do referendum, w którym zdecydowana większość greków jest za pozostaniem w strefie euro oraz, że ewentualny grexit zmusiłby rząd do wprowadzenia jeszcze większych oszczędności.

Polska waluta od rana znajduję sie w odwrocie. Wszystkie główne waluty względem złotówki drożeją, aczkolwiek są to wzrosty około 0,5-procentowe. Kurs dolara aktualnie wynosi 3,7793, funta 5,90 euro 4,1460 franka 3,89.

W kalendarzu makro mamy dziś o godz. 14:00 informacje na temat inflacji z Niemiec. O  14:30 poznamy dane dotyczące PKB w USA. Jutro o godz. 8:00 opublikowane zostaną wskaźniki odnośnie sprzedaży detaliczej z Niemiec. O 11:00 zobaczymy inflację oraz stopę bezrobocia z Eurolandu. O godz. 16:00 w USA pojawi się wskaźnik nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niemcy przeczą prawom logiki
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odpalamy sanie
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacja zaskakuje, złoty nie reaguje
Adam Fuchs