pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dolar w centrum uwagi.

Dolar w centrum uwagi.

24 kwi 2018 Autor: Krzysztof Adamczak

Rentowność amerykańskich 10-latek umacnia dolara, Ifo uderza w euro, złoty próbuje łapać stabilizację.

Kolejny tydzień pod dyktando dolara.

Rosnąca rentowność amerykańskiego długu zepchnęła w cień doniesienia z Syrii, czy z frontu wojny celnej między Stanami a Chinami. Po raz pierwszy od czterech lat zyskowność obligacji 10-letnich przekroczyła 3%. To właśnie sytuacja na amerykańskim rynku długu jest odpowiedzialna za ostatnie umocnienie dolara oraz osłabienie walut z koszyka EM, w tym złotego. Warto zauważyć przy okazji, że spread między polskim a amerykańskim długiem jest zaskakująco niski i wynosi mniej niż 10 punktów bazowych. Kurs EURUSD zszedł dzisiaj na chwilę poniżej 1,22 $ i jest już bardzo blisko tegorocznych minimów.

Niemcy zwalniają.

    W Europie wiadomością dnia jest niemiecki indeks IFO. W kwietniu spadł on do poziomu 102,1 pkt, co było najsłabszym wynikiem od ponad roku. Był to już piąty miesiąc z rzędu, kiedy ten indeks spada. Dostajemy coraz więcej sygnałów o nadchodzącym spowolnieniu w największej gospodarce strefy euro. Już w czwartek dojdzie do kolejnego posiedzenia EBC i władze monetarne zapewne będą musiały się pochylić nad tym problemem. Draghi właśnie dostaje do ręki kolejne argumenty, by wstrzymać się z podnoszeniem stóp procentowych. Gorzej, że coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że EBC po prostu nie zdąży przed kolejnym załamaniem.

Złoty stabilny.

    Po wczorajszej przecenie dzisiaj złoty łapie oddech. Większość walut obecnie kosztuje mniej więcej tyle, ile na wczorajszym zamknięciu. Euro cały czas ociera się o poziom 4,20 zł, dolar kosztuje 3,44 zł, czyli najwięcej od połowy marca. Za franka zapłacimy 3,51 zł, co by sugerowało, że na dobre pokonany został okrągły poziom 3,50 zł. Funt ciągle znajduje się poniżej 4,80 zł, ale jest już bardzo blisko. Kolejnych większych ruchów możemy spodziewać się już w czwartek, kiedy poznamy decyzję EBC w sprawie stóp procentowych.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro odpiera atak jastrzębiego FEDu
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak