pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dolar amerykański w kontrataku

Dolar amerykański w kontrataku

23 cze 2023 Autor: Krzysztof Pawlak

Spora zmiana na rynku FX, USD odrabia straty z początku tygodnia, w tle jastrzębi odbiór wystąpienia szefa Fed w Senacie. Fatalne PMI ze strefy euro dobijają wspólną walutę. Złoty broni się przed niekorzystną sytuacją. 

W końcu zrozumiała taktyka

O tym, jak nieprzewidywalny jest rynek walutowy, świadczyć może bieżący tydzień – już od jego początku wydawało się, że dolar jest skazany na pożarcie, a inwestorzy tylko wyczekiwali momentu wystrzału na głównej parze walutowej świata. I takowy się znalazł po wystąpieniu prezesa Fed. Kurs EUR/USD obrał kierunek na północ, pokonując po drodze ważny opór na poziomie 1,10. Tak szybko jak to się stało, tak szybko nastąpiła kontra „zielonego”. Co bardzo ciekawe, inwestorzy pretekst do umocnienia znaleźli również w wystąpieniu Powella kolejnego dnia, tym razem w Senacie. Tylko że dzień wcześniej wątpili w dwie podwyżki stóp, by kolejnego już w nie uwierzyć. Rynek długu również jakby się obudził, gdyż mocno podskoczyły rentowności obligacji, które niejako obrazują oczekiwania stóp procentowych w przyszłości. Popularny „edek” szybko złapał wiatr w żagle i znalazł się poniżej 1,09, czyli ważnego wsparcia. Tym samy zanegowano cały ruch wzrostowy z tego tygodnia. 

Zmiany

Oliwy do ognia dolały publikowane dzisiaj dane PMI ze strefy euro. Niemal wszystkie w komplecie rozczarowały i nie sprostały oczekiwaniom analityków, pokazując poziomy niższe od spodziewanych. Np. dla Niemiec PMI dla sektora przemysłu wyniósł raptem 41 pkt przy prognozie 43,5 pkt. Co ważne słabnie też dotychczas mocny sektor usługowy, gdzie odczyty zbliżają się niebezpiecznie do granicy 50 pkt oddzielającej wzrost gospodarczy od recesji. Rynki wystraszyły się tych danych, sądząc, że mogą one być prognostykiem przed pogorszeniem sytuacji gospodarczej w strefie euro. Ma to wszystko znaczenie oczywiście dla perspektyw polityki monetarnej, gdzie EBC póki co wykazuje dużą determinację w walce z inflacją i chce dalej podwyższać stopy. W sytuacji zobaczenia sygnałów recesji może bardzo szybko zmienić zdanie i zatrzymać cykl zacieśniania. A to oczywiście negatywny czynnik dla euro. Nie dziwi więc spotęgowanie reakcji na głównej parze walutowej świata i spadek dzisiaj aż na poziom 1,0850. Odwróciła się też sytuacja fundamentalna, gdzie rynek wrócił do dyskontowania dwóch podwyżek stóp w USA i możliwej pauzy w zacieśnianiu strefy euro, co będzie działać na korzyść USD. 

Obrona

Nagła zmiana na rynku FX na korzyść USD niekorzystnie wpłwa na nasza polską walutę, która na ten moment broni się przed większą wyprzedażą. PLN traci dzisiaj 0,2% do EUR, a najgorsza strata blisko 1% notowana jest do umacniającego się „zielonego”. W defensywie znalazły się również parkiety giełdowe – rodzimy traci blisko 2%, nieco lepiej wygląda sytuacja na niemieckim, gdzie Dax spada „zaledwie” o 0,6%. Środowisko awersji do ryzyka, które się utworzyło wraz ze wzrostem jastrzębich sygnałów banków centralnych, będzie wpływać niekorzystnie na PLN. Czy uda się obronić przed większym odreagowaniem ostatnich spadków, pokażą kolejne dni. Wydaje się, że oporem dla EUR/PLN będzie najpierw granica 4,45, a później dopiero 4,50.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Polacy świętują, Amerykanie decydują o stopach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Interwencja Banku Japonii?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny