pl
Strona główna > Komentarze walutowe > To nie jest dobry moment na konflikt między USA i Chinami

To nie jest dobry moment na konflikt między USA i Chinami

25 maj 2020 Autor: Krzysztof Pawlak

Niska płynność na rynkach spowodowana brakiem graczy z USA i Wielkiej Brytanii. Poprawa sytuacji epidemiologicznej w Europie powoduje, że kolejne kraje znoszą surowe restrykcje. Szybki powrót daje szansę na powrót normalnego działania gospodarek, z drugiej strony rodzi się ryzyko powrotu pandemii. Złoty korzysta w dniu dzisiejszym i obserwujemy solidne umocnienie. EUR/PLN poniżej 4,50. 

Bez dwóch ważnych graczy

Traderzy z Ameryki i z Wysp Brytyjskich dzisiaj świętują, co może wskazywać na znacznie niższą płynność na rynkach. Nie oznacza to oczywiście mniejszej zmienności, bo często właśnie w takich dniach ruchy są nadspodziewanie duże ale jednak chaotyczne. Spore wzrosty notujemy dzisiaj na giełdach, niemiecki DAX jest bliski powrotu do poziomów widzianych na koniec kwietnia. 

Konflikt nadal wisi w powietrzu

Głównym tematem na rynkach nadal pozostaną relacje USA i Chin. W ubiegłym tygodniu nastroje na rynkach popsuła informacja o możliwej interwencji Chin w Hongkongu i tym samym wpłynięcia na autonomię tego regionu. Oczywiście informacja ta wywołała wściekłość Białego Domu, który niejednokrotnie popierał Hongkong. USA zapowiedziały sankcje, ale na razie  nie znamy szczegółów. Inwestorzy jednak wierzą, że Trump nie wprowadzi nowych ceł i nie pójdzie znów na otwartą wojnę z Chinami. Szczególnie w momencie, gdy USA nieco wolniej wychodzą z pandemii mimo szybszego otwierania gospodarki, niż to miało miejsce w Europie. Jednak do powrotu Amerykanów do „formy gospodarczej” sprzed pandemii jeszcze długa droga, więc walka na „noże” z Chinami w tym momencie mogłaby pogłębić a nie zwalczyć ten kryzys. 

PKB i Ifo bez zaskoczenia

Jak to ostatnio często bywa, poniedziałek nie obfituje w dane makro. Dzisiaj poznaliśmy jedynie odczyty z Niemiec. Indeks Ifo okazał się wyższy od prognoz, niemniej jednak jest to drugi odczyt najniższy w historii. Pokazuje to, że przedsiębiorcy u naszych zachodnich sąsiadów nadal pozostają w sceptycznych nastrojach. Niemiecki rząd ogłosił dzisiaj kolejny pakiet pomocowy dla firm. Planuje się wesprzeć przedsiębiorstwa do 250 pracowników kwotą 50 tys EUR jeśli wykażą min. 60% spadek obrotów. Dzisiaj pojawił się też odczyt PKB za I kwartał z Niemiec. Potwierdziły się prognozy analityków o kurczeniu się gospodarki a wynik wyniósł -2,2%. 

Złoty mocny dzisiaj

Dzisiaj znacząco zyskuje złotowka. I można to uznać za lekkie zaskoczenie, gdyż w ostatnich dniach po danych o sprzedaży detalicznej w Polsce krajowa waluta była w odwrocie. EUR/PLN testuje właśnie poziom 4,50, a więc ceny niewidziane od połowy marca. Spory spadek zanotował CHF/PLN, który tydzień temu oscylował w okolicach 4,34, podczas gdy dzisiaj jesteśmy niemal 10 groszy niżej. Trzeba jednak pamiętać, że takie dni jak dzisiaj na rynkach to często pułapka i w najbliższych dniach możemy obserwować powrót do wyższych poziomów na głównych parach złotowych. W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie RPP, ale nie spodziewamy się zmian w polityce monetarnej. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny