pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dobre dane z polskiej gospodarki

Dobre dane z polskiej gospodarki

31 maj 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

     Wskaźniki inflacyjne w Europie. Ważne odczyty z polskiej gospodarki umocniły złotówkę. Garść danych z USA.

    Od rana publikowane są informacje z europejskich gospodarek. Już o godzinie 8:00 poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej w Niemczech. W ujęciu miesięcznym zawiódł on analityków. Zamiast wzrostu sprzedaży została ogłoszona jego obniżka na poziomie 0,9%. Z kolei wynik z roku na rok przewyższył oczekiwania rynków.

     Inflacja konsumencka we Francji zarówno z miesiąca na miesiąc jak i w ujęciu rocznym osiągnęła niższe poziomy niż poprzednie odczyty. Wynosiły one odpowiednio -0,5%  oraz -4,1%. Z kolei odczyty inflacji konsumenckiej w tym kraju okazały się lepsze niż prognozowano. Z miesiąca na miesiąc inflacja konsumencka rośnie o 0,7%, a wynik rok do roku osiągnął -0,1% wobec oczekiwanych -0,2%.

    Szacunkowa inflacja w Strefie Euro w ujęciu rocznym wyniosła -0,1%. Takiego też wyniku spodziewały się rynki. Na niezmienionym poziomie pozostaje stopa bezrobocia, która pozostaje na poziomie 10,2%. Chwilę po tych informacjach euro nieznacznie odrobiło ostatnie straty do dolara.

    Pomiędzy odczytami z państw europejskich publikowane były dane z polskiej gospodarki. Wskaźnik Rynku Pracy według BIEC pozostaje powyżej poziomu 77 pkt. Jednakże zdecydowanie ważniejszym odczytem była wartość polskiego Produktu Krajowego Brutto. Z roku na rok polska gospodarka rozwija się w tempie 2,6%. Jest to wynik o 10 punktów bazowych lepszy od prognoz. W obliczu tych danych polska waluta zaczęła się umacniać wobec głównych walut.

    Funt brytyjski potaniał dziś o 3 grosze i jego aktualna cena wynosi 5,73 zł. W stosunku do dolara złotówka odrobiła dzisiaj 2 grosze. Koszt zakupu amerykańskiej waluty wynosi 3,92 zł. Po jednym groszu złoty zeskal do euro i franka. Cena obu walut wynosi odpowiednio 4,38 zł oraz 3,96 zł.

    W godzinach popołudniowych warto zwrócić jeszcze uwagę na odczyt inflacyjny z Polski oraz na publikacje ze Stanów Zjednoczonych. Z tamtejszej gospodarki poznamy wyniki dochodów i wydatków, Indeks Chicago PMI, a także Indeks zaufania konsumentów.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD pozostaje pod presją
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Inflacja z USA spycha USD/PLN jeszcze niżej
Dawid Górny

Komentarz walutowy

xxxPLN z dnia na dzień coraz niżej
Dawid Górny