Dobre dane z polskiej gospodarki

31 maja 2016

Wskaźniki inflacyjne w Europie. Ważne odczyty z polskiej gospodarki umocniły złotówkę. Garść danych z USA.

Od rana publikowane są informacje z europejskich gospodarek. Już o godzinie 8:00 poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej w Niemczech. W ujęciu miesięcznym zawiódł on analityków. Zamiast wzrostu sprzedaży została ogłoszona jego obniżka na poziomie 0,9%. Z kolei wynik z roku na rok przewyższył oczekiwania rynków.

Inflacja konsumencka we Francji zarówno z miesiąca na miesiąc jak i w ujęciu rocznym osiągnęła niższe poziomy niż poprzednie odczyty. Wynosiły one odpowiednio -0,5%  oraz -4,1%. Z kolei odczyty inflacji konsumenckiej w tym kraju okazały się lepsze niż prognozowano. Z miesiąca na miesiąc inflacja konsumencka rośnie o 0,7%, a wynik rok do roku osiągnął -0,1% wobec oczekiwanych -0,2%.

Szacunkowa inflacja w Strefie Euro w ujęciu rocznym wyniosła -0,1%. Takiego też wyniku spodziewały się rynki. Na niezmienionym poziomie pozostaje stopa bezrobocia, która pozostaje na poziomie 10,2%. Chwilę po tych informacjach euro nieznacznie odrobiło ostatnie straty do dolara.

Pomiędzy odczytami z państw europejskich publikowane były dane z polskiej gospodarki. Wskaźnik Rynku Pracy według BIEC pozostaje powyżej poziomu 77 pkt. Jednakże zdecydowanie ważniejszym odczytem była wartość polskiego Produktu Krajowego Brutto. Z roku na rok polska gospodarka rozwija się w tempie 2,6%. Jest to wynik o 10 punktów bazowych lepszy od prognoz. W obliczu tych danych polska waluta zaczęła się umacniać wobec głównych walut.

Funt brytyjski potaniał dziś o 3 grosze i jego aktualna cena wynosi 5,73 zł. W stosunku do dolara złotówka odrobiła dzisiaj 2 grosze. Koszt zakupu amerykańskiej waluty wynosi 3,92 zł. Po jednym groszu złoty zeskal do euro i franka. Cena obu walut wynosi odpowiednio 4,38 zł oraz 3,96 zł.

W godzinach popołudniowych warto zwrócić jeszcze uwagę na odczyt inflacyjny z Polski oraz na publikacje ze Stanów Zjednoczonych. Z tamtejszej gospodarki poznamy wyniki dochodów i wydatków, Indeks Chicago PMI, a także Indeks zaufania konsumentów.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Powell zmienia reguły gry

27 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Licytacje czas zacząć

26 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Robi się nerwowo

25 Sty 2022

Krzysztof Adamczak