Inflacja na wyspach, ZEW rozczarowuje, dobra passa dla Polski trwa.

Ceny w Wielkiej Brytanii powoli nabierają tempa. Dzisiaj brytyjski urząd statystyczny National Statistics podał, że wskaźnik inflacji CPI wyniósł 0,5% w skali roku. Jest to wynik  wyższy o 10 pb od oczekiwań oraz o 20 pb od wyniku z poprzedniego miesiąca. Po wyłączeniu cen energii i żywności inflacja wyniosła 1,4% co również pozytywnie zaskoczyło analityków.

Indeks instytutu ZEW wyniósł w tym miesiącu -6,8 pkt, choć prognozowano wynik 9,1 pkt. Warto zauważyć, że w zeszłym miesiącu było to 19,2 pkt, co oznacza miesięczny spadek o 26 pkt. Ostatni raz tak silna obniżka miała miejsce w 2012 roku, gdy włoskie banki były bliskie niewypłacalności. Nie ma wątpliwości, że tak słaby wynik to pokłosie czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii. Niemieccy analitycy obawiają się konsekwencji wyjścia UK z Unii Europejskiej. Najwięcej obaw dotyczy eksportu, jak i stabilności europejskiego systemu bankowego.

W zupełnie innych nastrojach są analitycy w Polsce. Produkcja przemysłowa rośnie o 6% w skali roku. Sprzedaż detaliczna jest wyższa o 4,6% niż rok temu. Wynik pozytywnie zaskoczył, gdyż rynek oczekiwał wyniku w okolicach 3,7%. W ten trend wpisuje się również wskaźnik dobrobytu, który wyniósł 105,1 pkt. Tak dobry wynik oznacza wzrost o 1,6 pkt w ciągu miesiąca, czyli najwięcej od 2011 roku.
Tak dobre dane nie powstrzymały jednak korekty wczorajszego ruchu na złotówce. W poniedziałek nasza waluta zdecydowanie się umacniała. Dzisiaj przyszła pora na realizacje zysków, choć złoty właśnie dzięki dobrym odczytom makro pozostaje w miarę stabilny. Obecnie euro kosztuje 4,37 zł, dolar 3,96 zł, frank 4,02 zł. Jedynie funt dalej osłabia się wobec naszej waluty i teraz kosztuje 5,20 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Powell zmienia reguły gry

27 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Licytacje czas zacząć

26 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Robi się nerwowo

25 Sty 2022

Krzysztof Adamczak