Inflacja na wyspach, ZEW rozczarowuje, dobra passa dla Polski trwa.

Ceny w Wielkiej Brytanii powoli nabierają tempa. Dzisiaj brytyjski urząd statystyczny National Statistics podał, że wskaźnik inflacji CPI wyniósł 0,5% w skali roku. Jest to wynik  wyższy o 10 pb od oczekiwań oraz o 20 pb od wyniku z poprzedniego miesiąca. Po wyłączeniu cen energii i żywności inflacja wyniosła 1,4% co również pozytywnie zaskoczyło analityków.

Indeks instytutu ZEW wyniósł w tym miesiącu -6,8 pkt, choć prognozowano wynik 9,1 pkt. Warto zauważyć, że w zeszłym miesiącu było to 19,2 pkt, co oznacza miesięczny spadek o 26 pkt. Ostatni raz tak silna obniżka miała miejsce w 2012 roku, gdy włoskie banki były bliskie niewypłacalności. Nie ma wątpliwości, że tak słaby wynik to pokłosie czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii. Niemieccy analitycy obawiają się konsekwencji wyjścia UK z Unii Europejskiej. Najwięcej obaw dotyczy eksportu, jak i stabilności europejskiego systemu bankowego.

W zupełnie innych nastrojach są analitycy w Polsce. Produkcja przemysłowa rośnie o 6% w skali roku. Sprzedaż detaliczna jest wyższa o 4,6% niż rok temu. Wynik pozytywnie zaskoczył, gdyż rynek oczekiwał wyniku w okolicach 3,7%. W ten trend wpisuje się również wskaźnik dobrobytu, który wyniósł 105,1 pkt. Tak dobry wynik oznacza wzrost o 1,6 pkt w ciągu miesiąca, czyli najwięcej od 2011 roku.
Tak dobre dane nie powstrzymały jednak korekty wczorajszego ruchu na złotówce. W poniedziałek nasza waluta zdecydowanie się umacniała. Dzisiaj przyszła pora na realizacje zysków, choć złoty właśnie dzięki dobrym odczytom makro pozostaje w miarę stabilny. Obecnie euro kosztuje 4,37 zł, dolar 3,96 zł, frank 4,02 zł. Jedynie funt dalej osłabia się wobec naszej waluty i teraz kosztuje 5,20 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Co ma piernik sprzedaż detaliczna do wiatraka?

17 Wrz 2021

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Ani słowa o inflacji

16 Wrz 2021

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Deklinacja inflacji

15 Wrz 2021

Krzysztof Adamczak