pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dobre dane z Polski. Stany świętują.

Dobre dane z Polski. Stany świętują.

20 lut 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Piątek należał do Polski.

    Koniec zeszłego tygodnia stał pod znakiem odczytów z naszej gospodarki. Co prawda odczyty miesięczne nie należały do najlepszych, jednakże te w ujęciu rocznym przewyższyły oczekiwania. Produkcja przemysłowa rok do roku rośnie o 9% wobec 7,8% oczekiwanych. Z kolei aż o 11,4% wzrosła sprzedaż detaliczna przy prognozach wynoszących 7,6%. Były to ważne dane z punktu widzenia przyszłych odczytów PKB, które, według zapowiedzi, może wynieść ponad 3%. Niestety dobre odczyty nie pomogły naszej walucie, która jednak dzisiaj zyskuje na wartości. Frank szwajcarski aktualnie kosztuje 4,05 zł. Cena funta to 5,06 zł. Za euro zapłacimy 4,32 zł, a za dolara 4,06 zł.

Nadwyżka w budżecie.

    Umocnienie złotówki może być spowodowane komunikatem ministerstwa finansów. W styczniu została zanotowana nadwyżka w budżecie państwa. W pierwszym miesiącu  bieżącego roku wydatki wyniosły 30,2 mld zł, a przychody osiągnęły 37 mld zł. Dla przypomnienia ustawa budżetowa zakłada niecałe 60 mld zł deficytu w całym 2017 roku. 

Dzień Prezydenta.

    Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Prezydenta, który jest dniem wolnym od pracy. W związku z tym karta z kalendarza wygląda dzisiaj znacznie ubożej. Do najważniejszych publikacji należał odczyt bilansu handlu zagranicznego w Japonii oraz inflacja producencka w NIemczech. W Kraju Kwitnącej Wiśni Eksport rok do roku wzrósł o 1,3%, a import o 8,5%.  Również wyższy od prognoz okazał się odczyt u naszych zachodnich sąsiadów. Wzrost inflacji w ujęciu rocznym wyniósł 2,4%. Jednakże żadne z tych danych nie wpłynęły znacząco na notowania ani jena, ani euro.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak