pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dezinflacja in progress, nawet w Polsce!

Dezinflacja in progress, nawet w Polsce!

30 lis 2023 Autor: Dawid Górny

Czwartek to kolejny dzień dobrych danych inflacyjnych z Europy. Wśród nich znalazł się niższy od prognozowanego odczyt z Polski. Oprócz optymistycznych rezultatów dynamiki cen, pozytywnie wypadła także sprzedaż detaliczna w Niemczech. Na dane o dochodach i wydatków Amerykanów przyjdzie poczekać nam do 14:30. 

Tempo wzrostu cen nadal spada

Proces dezinflacji, czyli malejącego tempa wzrostu cen, rozkręcił się nam na całego. Wczoraj niższe od oczekiwań były wstępne dane z Niemiec i Hiszpanii. Dziś do grona dołączyła Francja, Włochy, a nawet Polska. Co ciekawe, we wszystkich przypadkach odczyty były niższe od rynkowych prognoz. W przypadku Polski konsensus zakładał pozostanie rocznej dynamiki cen na niezmienionym poziomie (6,6%). Ta jednak delikatnie spadła (6,5%), pozostając w trendzie dezinflacyjnym. Najniższą wartość (zgodnie z danymi od Eurostat) odnotowano w Belgii, gdzie występuje deflacja (-0,7%). Oprócz publikacji z poszczególnych państw, znalazły się również dane z eurozony (2,4%), gdzie ceny także rosną wolniej niż przed miesiącem (2,9%).

Spadki na eurodolarze

Obniżanie poziomu dynamiki cen na Starym Kontynencie rozpala wyobraźnię inwestorów, którzy w dezinflacji widzą argument dla EBC do obniżek stóp procentowych. Potęguje to rozpoczęte wczoraj spadki na głównej parze walutowej świata. Jeszcze wczoraj, tuż po północy kurs EUR/USD spotkał się z 1,101 $. W czwartek około południa jest prawie jeden cent niżej. Ciekawym jest fakt, że dzieje się to wszystko przy jednoczesnym zwiększaniu rynkowych prognoz na wcześniejszy pivot FED. Dziś rynek skupiony jest jednak na danych z Europy, co osłabia euro. Na notowania EUR/USD reaguje złoty, który w czwartek na wykresach do głównych walut kontynuuje rozpoczętą wczoraj deprecjację. Około południa kurs EUR/PLN oscylował przy 4,35 PLN, USD/PLN dobił do 3,99 PLN, za funta płaciliśmy 5,04 PLN, a frank otarł się o 4,56 PLN.

Niemiecki konsument

Oprócz napawających optymizmem danych inflacyjnych, ostatniego dnia listopada poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej w Niemczech, które pozytywnie zaskoczyły rynki.  W ujęciu rocznym wskaźnik wzrósł do -0,1% (poprzednio -4,3%). Oznacza to, że nadal znajdujemy się pod kreską, jednak pamiętajmy, że dziś mocno zbliżyliśmy się do punktu zero. Mając na uwadze fakt, że są to dane za październik, możemy spodziewać się wyjścia z negatywnej strefy w dwóch ostatnich miesiącach 2023, zwłaszcza że w listopadzie mieliśmy akcję Black Friday, a przed nami grudniowy okres świąteczny. Dobre dane mogą pobudzić niemiecką gospodarkę, która jeszcze na początku roku zmagała się z techniczną recesją.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny