pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Decyzje ws. stóp procentowych. PKB na Wyspach pozytywnie zaskakuje.

Decyzje ws. stóp procentowych. PKB na Wyspach pozytywnie zaskakuje.

27 paź 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Skandynawowie o koszcie pieniądza, bezrobocie w wybranych gospodarkach, brytyjskie PKB rośnie szybciej.

Decyzje banków centralnych w Szwecji i Norwegii.

    Nie da się ukryć, że inwestorzy powoli wyczekują piątku, który ma być najciekawszym dniem w tym tygodniu. Dzisiaj jednak też nie brakuje emocji. Przede wszystkim Riksbank oraz Norges Bank podjęły decyzję ws. stóp procentowych. W obu przypadkach koszt pieniądza pozostał bez zmian. Nie da się jednak ukryć, że nastroje w tych sąsiadujących państwach są jednak odmienne. W Szwecji stopy cały czas znajdują się poniżej 0%, a bank centralny prowadzi skup aktywów z rynku. Oczekiwania rynku były niejednoznaczne, gdyż niektóre banki w tym tygodniu zasugerowały, że jest to odpowiedni moment na kolejną obniżkę stóp. Norges Bank już we wrześniu zapowiedział, że nie będzie dalej zmniejszać kosztu pieniądza. Dlatego dzisiejsza decyzja była tylko formalnością, choć korona norweska zareagowała nad wyraz optymistycznie. Jest ona dzisiaj najsilniejszą walutą i zyskuje wobec dolara blisko 0,5%.

Stopa bezrobocia w Europie.

    Dzisiaj poznaliśmy odczyty z trzech europejskich gospodarek. W Norwegii i na Węgrzech nie było niespodzianki. W obu tych państwach stopa bezrobocia wynosi 4,9% i od pewnego czasu pozostaje stabilna. W dużo gorszej sytuacji jest jednak Hiszpania, gdzie bez pracy pozostaje znacznie większy odsetek ludzi. Optymistyczne jest jednak to, że sytuacja na hiszpańskim rynku pracy systematycznie się poprawia. Dzisiejszy odczyt na poziomie 18,9% był pozytywnym zaskoczeniem. Poprzednio stopa bezrobocia wyniosła 20%.

PKB w UK.

    Pewnym zaskoczeniem jest również dzisiejszy odczyt dotyczący wzrostu PKB w Wielkiej Brytanii. Brytyjska gospodarka rośnie w tempie 0,5% kwartał do kwartału oraz 2,3% w skali roku. Obie wartości były o 0,2 pp. wyższe od oczekiwań. Niektóre media zdążyły już podać w wątpliwość wpływ brexitu na gospodarkę. Należy jednak pamiętać, że jest to pierwszy odczyt uwzględniający okres po referendum. Spadek PKB ma być konsekwencją faktycznego wyjścia Brytyjczyków z Unii a nie samego głosowania. Spadek inwestycji już teraz jest widoczny, a ograniczenia w handlu z UE też są więcej niż możliwe. Zwłaszcza jeśli będzie realizowany scenariusz z tzw. twardym brexitem, dynamika PKB zostanie wyraźnie zachwiana.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak