Garść danych z Europy, w Polsce oczy zwrócone na RPP. Raport Beżowej Księgi w USA.

Od samego rana prezentowane są informacje z europejskich gospodarek. O godzinie 8:00 poznaliśmy wyniki produkcji przemysłowej w Niemczech. W skali miesiąca zawiodła ona analityków. Jej wynik -1,5% okazał się znacznie poniżej oczekiwań.

Kolejne dobre dane zostały opublikowane w Wielkiej Brytanii. Wyniki produkcji przemysłowej przekroczyły prognozy analityków. W ujęciu miesięcznym wyniosła ona 0,1% wobec oczekiwanego spadku o 0,3%. Roczny wynik to ponad 2% wzrost. Tym razem jednak brytyjska waluta nie zyskała na wartości wobec złotówki. Na parze GBP/PLN widać nawet poprawę wyceny złotówki. Aktualna cena funta wynosi 5,14 zł. Jednakże na notowania tej pary walutowej może wpłynąć wystąpienie Marka Carneya szefa Banku Anglii, które rozpocznie się kwadrans po 15:00.

Dziś zakończyły się obrady Rady Polityki Pieniężnej. Na pierwszym spotkaniu po przerwie wakacyjnej nie zapadły żadne zaskakujące decyzje. Stopy procentowe w Polsce, zgodnie z oczekiwaniami, nie zostały zmienione. Stopa referencyjna wynosi 1,5%, depozytowa 0,5%, lombardowa 2,5%, a redyskontowa pozostała na poziomie 1,75%. O godzinie 16:00 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. W tym tygodniu, kiedy to oczekujemy na decyzję agencji Moody’s, złotówka nieznacznie odrabia ostatnie straty. Za euro zapłacimy dziś 4,32 zł, dolara 3,84 zł, a za franka szwajcarskiego 3,96 zł.

Zgodnie z z założeniami wczorajszy odczyt indeksu ISM dla usług  okazał się gorszy od przewidywań analityków. Takiego wyniku można się było spodziewać po równie słabym wyniku tego indeksu dla przemysłu. Skutkiem tego jest słabnący dolar. Notowania na głównej parze walutowej sięgają aktualnie poziomu 1,125. Wydaje się, ze wieczorny odczyt Beżowej Księgi nie zmieni tej tendencji.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Stagflacja bliżej niż nam się wydaje

22 Paź 2021

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Risk off coraz odważniejszy

21 Paź 2021

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Kwestia przyzwyczajenia?

20 Paź 2021

Adam Fuchs