pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Decyzja o stopach procentowych umocniła brytyjskiego funta

Decyzja o stopach procentowych umocniła brytyjskiego funta

10 wrz 2015 Autor: Marcin Rogalski

Nasza polska waluta od kilku dni wykazuje relatywną siłę. Aktualnie para euro-złoty zatrzymała się powyżej poziomu 4,20 zł, frank szwajcarski 3,84 zł, dolar amerykański 3,76 zł,. W perspektywie najbliższych godzin można spodziewać się realizacji zysków przez inwestorów, co powinno przełożyć się na wzrosty na parach głównych walut kwotowanych do polskiego złotego.

O 13:00 poznaliśmy dane z Wielkiej Brytanii. Bank Anglii podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie – główna stopa wynosi 0,5%. Dla rynku wiadomość ta okazała się impulsem do aprecjacji funta szterlinga. GBP/USD (tzw. kabel) wybił się dzięki temu powyżej poziomu 1,54. Funt w wycenie do złotego wyskoczył na poziom 5,80 zł, a więc prawie 5 groszy powyżej wczorajszego zamknięcia sesji.

Kolejna ważna publikacja w dniu dzisiejszym już o 14:30, będzie to porcja danych z USA. Poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz zmianę cen importu i eksportu w ujęciu miesięcznym. Analitycy prognozują spadek w ujęciu tygodniowym do poziomu 275 tys. (poprzednio: 282 tys.). Względem zmian na cenach oczekiwania są też na spadki (eksport -0,3% m/m, import -1,6%).

Globalnie patrząc na rynki należy mieć na uwadze, że głównym tematem na najbliższe dni pozostaje przyszłotygodniowa decyzja Fed odnośnie wysokości stóp procentowych. Temat ten wzbudza wiele niepewności, o ile większość głosów wskazuje na pozostawienie we wrześniu stóp na niezmienionym poziomie, to daje się wyczuć jastrzębie nastroje. Główna para walutowa od rana obrała kierunek na północ i zeszła dzisiaj poniżej poziomu 1,12. Decyzję FOMC poznamy za tydzień w czwartek o 20:00.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro odpiera atak jastrzębiego FEDu
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak