pl

Decyzja FOMC

27 kwi 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Gorsze dane niż oczekiwano ze Stanów Zjednoczonych. Publikacja PKB w Wielkiej Brytanii. Oczy skierowane na FOMC. Ponowne wzrosty na złotówce.

    Wczoraj po południu napłynęły do nas nie najlepsze informacje zza oceanu. Zamówienia na dobra bez środków transportu spadły z miesiąca na miesiąc o 0,2%. Jest to wynik lepszy od poprzedniego odczytu, jednakże oczekiwania analityków co do aktualnego wyniku odczytu były wyższe. Podobna sytuacja odnosi się do miesięcznej dynamiki zamówień na dobra użytku trwałego. Wynik 0,8% był zdecydowanie lepszy od poprzedniego ale i tak okazał się niższy od rynkowych prognoz. Zawiódł również odczyt indeksu zaufania konsumentów, który był niższy od oczekiwań o 0,2 pkt. Słabe dane odnośnie wielkości zamówień spowodowały ruch w górę na parze EUR/USD. Dolar potaniał o około pół centa.

    W dniu dzisiejszym w godzinach przedpołudniowych warto było zwrócić uwagę na publikację dotycząca cen importu w Niemczech oraz publikację  tempa wzrostu gospodarczego i sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.  Ceny importu u naszych zachodnich sąsiadów rosną szybciej aniżeli prognozowali analitycy. Z miesiąca na miesiąc zanotowano ich wzrost o 0,7%. Brytyjska gospodarka, pomimo ciągle straszącego widma Brexitu, rośnie w tempie 2,1% z roku na rok. Z drugiej jednak strony wartość odczytu sprzedaży detalicznej wg CBI wyniosła – 13 pkt. wobec prognoz na poziomie 15 pkt.   

    Analitycy z niecierpliwością wyczekują godziny 20:00. Wtedy to zostanie ogłoszona decyzja Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku o wysokości stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Analitycy zgodnie twierdza, że podczas obecnego posiedzenia nie dokona się żadna zmiana. Tym samym stopy procentowe za oceanem prawdopodobnie pozostaną na poziomie 0,25 – 0,50%.

    Po wczorajszych spadkach złotówka powróciła do trendu wzrostowego. W stosunku do funta brytyjskiego nasza waluta straciła 4 grosze, a jego cena kształtuje się na poziomie 5,67 zł. Cena franka oscyluje w okolicach równego poziomu 4,00 zł. Koszt euro w dniu dzisiejszym wynosi 4,39 zł, czyli 2 grosze więcej niż wczoraj. Tyle samo nadrobił do złotówki dolar, którego cena wynosi 3,88 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Uwolnienie 137 mld EUR dla Polski!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nvidia rozpala emocje
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Nvidia vs FOMC
Krzysztof Adamczak