Decyzja FOMC nie zaskoczyła

28 lip 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Wczorajsza decyzja w sprawie stóp procentowych. Koniunktura gospodarcza w Strefie Euro. Dane z amerykańskiego rynku pracy. Sytuacja na złotówce.

W środę o godzinie 20:00 poznaliśmy decyzję FOMC w sprawie wysokości stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Była ona taka, jakiej spodziewali się analitycy. Stopy procentowe w Stanach pozostały na niezmienionym poziomie 0,25% – 0,50%.  Chwilę po publikacji dolar niewiele zyskał w stosunku do euro by później osłabić się o ponad jednego centa. Aktualnie kurs EUR/USD waha się w okolicy poziomu 1,108.

Od rana poznajemy dane z europejskich gospodarek. Warto zwrócić uwagę na odczyt hiszpańskiej stopy bezrobocia, która pomimo tego, że wyniosła mniej niż oczekiwania wynosi aż 20%. O godzinie 11:00 poznaliśmy szereg danych dotyczących koniunktury gospodarczej w Strefie Euro. Większość odczytów okazała się powyżej oczekiwań, m.in. indeks nastrojów biznesu wyniósł 0,39 wobec 0,16 pkt, a nastroje w usługach wyniosły 11,1 pkt przy oczekiwanych 10,3.

Inflacja konsumencka w Niemczech z miesiąca na miesiąc wyniosła dokładnie tyle, ile wynosiły prognozy rynkowe, czyli 0,3%. Z kolei rok do roku jej odczyt pozytywnie zaskoczył analityków wynosząc 0,4%.

W godzinach popołudniowych poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. Opublikowana zostanie liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Prognozy mówią, że liczba ta wzrośnie względem ostatniego odczytu do 261 tys.

W dniu dzisiejszym złotówka jedynie traci do franka szwajcarskiego jeden grosz i jego cena ponownie osiągnęła 4,00 zł. Euro kosztuje tyle ile podczas wczorajszego zamknięcia – 4,36 zł. Cena dolara spadła o jeden grosz do poziomu 3,93 zł. Za funta przyjdzie nam dzisiaj zapłacić 5,17 zł, czyli o 4 grosze mniej niż wczoraj.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak