pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Debata zamiast głosowania.

Debata zamiast głosowania.

11 gru 2018 Autor: Krzysztof Adamczak

Istna majówka: Opozycja grilluje May, żółte kamizelki Macrona, a awersja do ryzyka złotego.

Taktyczny odwrót May.

    Od wczoraj tematem numer jeden na rynkach walutowych jest kapitulacja brytyjskiej premier w sprawie głosowania nad wynegocjowaną umową brexitową. Theresa May policzyła wszystkie szable i wyszło jej, że w najlepszym scenariuszu brakuje około 100. W związku z tym postanowiła nie doprowadzić do głosowania przed Izbą Gmin. Zamiast tego dzisiaj odbywa się trzygodzinna debata na ten temat, która zgodnie z przewidywaniami szybko przerodziła się w festiwal kpin, drwin oraz zarzutów skierowanych pod adresem obecnie rządzących. Inwestorów jednak, bardziej niż show w brytyjskim parlamencie, interesują dalsze kroki Theresy May. Z jednej strony najbardziej oczywistym scenariuszem jest próba dalszych negocjacji z UE. Byłoby to jednak bezcelowe przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze oficjele z Brukseli już twardo zapowiedzieli, że Londyn albo bierze to, co na stole, albo dostanie “no deal brexit”. Po drugie nawet uzyskanie jakichkolwiek ustępstw ze strony Unii prawdopodobnie nie przekona opozycji, która wyczuła krew i wiele wskazuje na to, że nie zgodzi się na żadne rozwiązanie zaproponowane przez May. Z tego powodu rosną szanse na kolejne referendum, w którym to obywatele zdecydują, czy godzą się na obecne warunki, czy rezygnują w ogóle z brexitu. Niezależnie od obecnych dywagacji, funt od wczoraj wyraźnie traci i jest najsłabszy od 20 miesięcy (względem dolara), a w perspektywie ma kolejne spadki.

Niezłomny jak Macron.

    Po blisko trzech tygodniach od rozpoczęcia protestów przez tzw. “żółte kamizelki” po raz pierwszy głos zabrał Emmanuel Macron. Z jednej strony zapowiedział, że państwo nie może się zgodzić na falę przemocy, która rozlała się wraz z protestami po Francji. Stwierdził, że nie zgodzi się na zmianę “polityki o 180 stopni”. Po czym rozpoczął litanię ustępstw, na które może się zgodzić. Zaproponował podniesienie płacy minimalnej o 100 euro, zawieszenie wszelkich podatków i opłat za nadgodziny, dodatkowo zwolnił z podatków nadchodzące roczne premie dla pracowników. Części emerytów zamroził wzrost składek społecznych. Inwestorzy już zdążyli wyliczyć, że przy nowych założeniach deficyt budżetowy może wzrosnąć do poziomu 3,5%, co doprowadzi do konfliktu z Brukselą. Warto również zauważyć, że lider centrali związkowej CGT Philippe Martinez, już zadeklarował, że propozycje Macrona są niewystarczające i wezwał do wielkiego strajku, który miałby się odbyć pod koniec tygodnia. Sytuacja we Francji robi się na tyle poważna, że powoli wyczerpują się możliwości pozytywnego rozwiązania tego problemu. Pozostają scenariusze bardzo złe albo jeszcze gorsze.

Złoty w odwrocie.

    Zamieszanie we Francji oraz na Wyspach powoduje ucieczkę kapitału do bezpiecznych przystani. Zyskują japoński jen oraz szwajcarski frank. Cierpi między innymi nasz złoty. Kurs CHFPLN testuje właśnie kluczowy opór, przy poziomie 3,82 zł, po nim ostatnią deską ratunku będzie tak naprawdę tegoroczny szczyt 4 grosze wyżej. Później perspektywa czwórki z przodu stanie się bardzo realna. Euro wróciło w okolice 4,30 zł, dolar kosztuje 3,77 zł. Z oczywistych powodów tanieje za to funt, za który zapłacimy 4,76 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niebieski ekran śmierci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EBC czeka na wrzesień
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Huk tłuczonej giełdy
Krzysztof Adamczak