Dane z polskiego rynku pracy

20 sty 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Przegląd danych makroekonomicznych z Europy i Ameryki. Polski złoty ponownie traci do głównych walut.

Z samego rana poznaliśmy odczyt inflacji producenckiej w Niemczech. Wyniki niestety okazały się poniżej oczekiwanych przez analityków. Dynamika miesięczna wyniosła -0,5% wobec konsensusu na poziomie -0,4%. Z kolei inflacja producencka rok do roku wyniosła u naszych sąsiadów -2,3%, co również było wynikiem niższym niż prognozy. Ze względu na dużą ostatnio zmienności na rynku, dane te nie wpłynęły na notowania.

Wczoraj na konferencji szef Banku Anglii, poinformował, że w najbliższym czasie stopa procentowa w Anglii nie ulegnie zmianie. Dzisiaj dotarły do nas wiadomości dotyczące tamtejszego rynku pracy. Stopa bezrobocia na wyspach okazała się niższa o 10 punktów bazowych od prognozowanej i wyniosła 5,1%. Zmalała również liczba wniosków o zasiek dla bezrobotnych w przeciągu ostatniego miesiąca o 4,3 tys. Dzisiejsze pozytywne dane nie zdołały jednak zniwelować wczorajszych obniżek funta wobec euro czy dolara. Wczorajszy dzień na parze EUR/GBP rozpoczął notowania na poziomie 0,76, kończąc w okolicach 0,77. Z kolei para GBP/USD otworzyła się na poziomie 1,42, zamykając dzień poziomem 1,41.

O godzinie 14:00 poznaliśmy dane z polskiego rynku pracy przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny. Według GUS-u przeciętne zatrudnienie w Polsce wzrosło o 1,4% w stosunku do roku poprzedniego. Jest to wartość przekraczająca oczekiwane 1,2%. Niestety przeciętne wynagrodzenie nie urosło tak, jak prognozowali analitycy. Wobec spodziewanych 3,7% wzrost wyniósł jedynie 3,1%. Aktualnie przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi 4515,30 złotych. Nieznacznie poprawiła się też wielkość zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, gdzie zatrudnionych jest 5626,8 tys. osób. Dane te nie są na tyle istotne dla obserwatorów rynku i nie wpłynęły na notowania polskiej waluty.

Pierwszy odczyt ze Stanów Zjednoczonych dotyczył liczby złożonych wniosków o kredyty hipoteczne. Wskaźnik ten wyniósł 9%. Ważnym odczytem były informacje dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Inflacja oraz inflacja bazowa okazały się być gorsze od oczekiwań rynków. Wyniosły odpowiednio -0,1% oraz 0,1%. Z kolei liczba pozwoleń na budowę wydana w USA przewyższyła prognozy wynosząc 1232 tys.

W późniejszych godzinach poznamy jeszcze tygodniową zmianę zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo, o godzinie 16:00, zostanie opublikowana wysokość stóp procentowych w Kanadzie przedstawiona przez Bank of Canada.

W dniu dzisiejszym polska waluta powróciła do poniedziałkowego trendu tracąc na swojej wartości. Europejska waluta podrożała o 3 grosze. Podnosi to jej cenę do poziomu 4,47 zł. O 3 grosze podrożała dzisiaj również szwajcarska waluta. Za franka należy zapłacić równowartość 4,08 zł. 2 grosze traci dzisiaj polski złoty w stosunku do dolara amerykańskiego, który kosztuje 4,09 zł. Najwięcej wobec złotówki zyskał dzisiaj funt. Brytyjska waluta kosztuje dzisiaj 4 grosze drożej niż wczoraj, a jej cena wynosi 5,80 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy to już koniec?

06 paź 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Pivot odmieniany przez przypadki

05 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Powiew optymizmu

04 paź 2022

Krzysztof Adamczak