pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dane z polskiego rynku pracy

Dane z polskiego rynku pracy

20 sty 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Przegląd danych makroekonomicznych z Europy i Ameryki. Polski złoty ponownie traci do głównych walut.

    Z samego rana poznaliśmy odczyt inflacji producenckiej w Niemczech. Wyniki niestety okazały się poniżej oczekiwanych przez analityków. Dynamika miesięczna wyniosła -0,5% wobec konsensusu na poziomie -0,4%. Z kolei inflacja producencka rok do roku wyniosła u naszych sąsiadów -2,3%, co również było wynikiem niższym niż prognozy. Ze względu na dużą ostatnio zmienności na rynku, dane te nie wpłynęły na notowania.

    Wczoraj na konferencji szef Banku Anglii, poinformował, że w najbliższym czasie stopa procentowa w Anglii nie ulegnie zmianie. Dzisiaj dotarły do nas wiadomości dotyczące tamtejszego rynku pracy. Stopa bezrobocia na wyspach okazała się niższa o 10 punktów bazowych od prognozowanej i wyniosła 5,1%. Zmalała również liczba wniosków o zasiek dla bezrobotnych w przeciągu ostatniego miesiąca o 4,3 tys. Dzisiejsze pozytywne dane nie zdołały jednak zniwelować wczorajszych obniżek funta wobec euro czy dolara. Wczorajszy dzień na parze EUR/GBP rozpoczął notowania na poziomie 0,76, kończąc w okolicach 0,77. Z kolei para GBP/USD otworzyła się na poziomie 1,42, zamykając dzień poziomem 1,41.

    O godzinie 14:00 poznaliśmy dane z polskiego rynku pracy przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny. Według GUS-u przeciętne zatrudnienie w Polsce wzrosło o 1,4% w stosunku do roku poprzedniego. Jest to wartość przekraczająca oczekiwane 1,2%. Niestety przeciętne wynagrodzenie nie urosło tak, jak prognozowali analitycy. Wobec spodziewanych 3,7% wzrost wyniósł jedynie 3,1%. Aktualnie przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi 4515,30 złotych. Nieznacznie poprawiła się też wielkość zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, gdzie zatrudnionych jest 5626,8 tys. osób. Dane te nie są na tyle istotne dla obserwatorów rynku i nie wpłynęły na notowania polskiej waluty.

    Pierwszy odczyt ze Stanów Zjednoczonych dotyczył liczby złożonych wniosków o kredyty hipoteczne. Wskaźnik ten wyniósł 9%. Ważnym odczytem były informacje dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Inflacja oraz inflacja bazowa okazały się być gorsze od oczekiwań rynków. Wyniosły odpowiednio -0,1% oraz 0,1%. Z kolei liczba pozwoleń na budowę wydana w USA przewyższyła prognozy wynosząc 1232 tys.

    W późniejszych godzinach poznamy jeszcze tygodniową zmianę zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo, o godzinie 16:00, zostanie opublikowana wysokość stóp procentowych w Kanadzie przedstawiona przez Bank of Canada.

    W dniu dzisiejszym polska waluta powróciła do poniedziałkowego trendu tracąc na swojej wartości. Europejska waluta podrożała o 3 grosze. Podnosi to jej cenę do poziomu 4,47 zł. O 3 grosze podrożała dzisiaj również szwajcarska waluta. Za franka należy zapłacić równowartość 4,08 zł. 2 grosze traci dzisiaj polski złoty w stosunku do dolara amerykańskiego, który kosztuje 4,09 zł. Najwięcej wobec złotówki zyskał dzisiaj funt. Brytyjska waluta kosztuje dzisiaj 4 grosze drożej niż wczoraj, a jej cena wynosi 5,80 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak