Dane z rynku pracy z USA w centrum uwagi

05 Paź 2018

ADP rozbudził apetyty inwestorów

Dzisiejszy dzień na rynkach to przede wszystkim odczyty danych z amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwania szczególnie po raporcie ADP z tego tygodnia są dość wysokie. Tym bardziej, że niemal wszystkie ostatnio publikowane dane z USA pozytywnie zaskakują.

Dane mogą być jednak zaskakujące

Tyle tylko, że niejednokrotnie oficjalne rządowe dane zupełnie mijały się z tymi prezentowanymi przez prywatne publikacje ADP. Stąd niekoniecznie możemy być świadkami pozytywnego zaskoczenia. Dane mogą być również zagadkowe gdyż we wrześniu sporo się działo niekorzystnego w pogodzie, na wschodzie USA szalały huragany. Historycznie rzecz biorąc takie wydarzenia zawsze wpływały negatywnie na choćby liczbę nowych etatów. Stąd trochę zaskoczenia, że w raporcie ADP wpływu zjawisk pogodowych zupełnie nie widać.

Reakcja po danych może być zagadkowa

Kluczowe dla dolara będzie jednak dzisiaj zmiana godzinowego wynagrodzenia. W poprzednim miesiącu wynik wyniósł aż 2,9% r/r co było najwyższym wskazaniem od niemal 10 lat. Również prognozowany spadek bezrobocia jeśli faktycznie taki będzie pokaże siłę amerykańskiego rynku pracy.  Jeśli pozytywny impuls się pojawi EUR/USD ma szansę znów spaść poniżej 1,15. Co jeśli dane będą gorsze? Wcale nie musi to przełożyć się na silne osłabienie dolara ale jak już to tylko krótkotrwałe, wynika to z tego, że inwestorzy zrzucą winę na warunki pogodowe.

Funt na fali bo rosną szanse na konsensus z UE

Wygranym ostatnich godzin na rynku walutowym jest funt brytyjski. Niemal wszystkie źródła głoszą o zbliżaniu się stanowisk Wielkiej Brytanii i UE. Zwiększają się więc szansę na uzyskanie kompromisu nawet jeszcze w listopadzie. Funt zyskuje bo ostatnio szczególnie po nieudanym spotkaniu Theresy May z decydentami UE wydawało się, że porozumienie jest niemożliwe a jedynym wyjściem pozostaje twardy brexit. Zbliżanie się stanowisk oddala jednak tą czarną wizję. GBP/PLN zbliżył się więc do granicy 4,90.

Lekkie spadki

Na krajowej walucie względny spokój choć powoli traci na wartości. Spory wpływ na dalsze losy złotego mogą mieć dzisiejsze dane z rynku pracy USA. Jeśli wynagrodzenia wzrosną np o 3% r/r i bezrobocie spadnie to niewykluczone, że USD/PLN wzrośnie jeszcze kilka groszy ale nie spodziewamy się przebicia 3,80.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nowa monetarna normalność

28 Sty 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powell zmienia reguły gry

27 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Licytacje czas zacząć

26 Sty 2022

Krzysztof Adamczak