pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dane z rynku pracy punktem kulminacyjnym dnia

Dane z rynku pracy punktem kulminacyjnym dnia

04 sty 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Ważne odczyty w kontekście polityki monetarnej

Rynki czekają dzisiaj głównie na oficjalne dane z rynku pracy z USA. Jest to szczególnie ważne dlatego, że inwestorzy są mocno zdezorientowani jak dalej będzie podążać polityka monetarna Fed. Z jednej strony grudniowe projekcje banku centralnego USA wskazywały na dwie podwyżki w 2019 roku. Rynek jednak od pewnego czasu wątpi w jakikolwiek ruch w tym roku.

Listopad rozczarował jaki będzie grudzień

Dane za listopad mocno rozczarowały, teraz za kolejny miesiąc oczekuje się 178 tys nowych etatów. Jeszcze ważniejsza będzie dynamika płac, która determinuje wzrost cen w gospodarce. Prognozy mówią o poziomie 3% r/r. Inwestorzy będą bardzo wrażliwi na rozczarowujące dane. Potwierdzi się tym samym obawa o możliwym dotarciu spowolnienia gospodarczego ze świata również do Ameryki.

EUR/USD pośrodku konsolidacji

Kluczowe dla dolara może być jeszcze dzisiaj wystąpienie prezesa Fed Powella o 16.15 na panelu dyskusyjnym w towarzystwie nie byle kogo bo byłych prezesów banku centralnego a więc Yellen i Bernanke. Być może więc na rynek trafią nowe informacje o zamiarach amerykańskich władz monetarnych. EUR/USD pozostaje w wąskim zakresie wahań a więc 1,13-1,15.

Ratunek dla krwawiących rynków akcyjnych

Jeśli chodzi o szeroki rynek to obserwujemy poprawę nastrojów inwestycyjnych. Zaważyły informacje o możliwym spotkaniu przedstawicieli USA i Chin w sprawie handlu zagranicznego. Rozmowy mają się rozpocząć w poniedziałek. Na rynkach akcyjnych dominuje czerwień więc utrzymanie rozejmu byłoby sporym paliwem do wzrostów. Już dzisiaj choćby niemiecki DAX sporo odreagowuje.

Złotówka również korzysta na poprawie sentymentu

Jeśli chodzi o złotego to dominuje spokój. Dane o inflacji nikogo nie zaskoczyły a wynik wyniósł zaledwie 1,1% r/r. Stąd reakcja inwestorów była znikoma bo niemal wszyscy nie zakładają żadnych zmian w polityce monetarnej w Polsce w 2019 roku. Publikacje z USA i późniejsza wypowiedź Powella mogą jednak wywołać większą zmienność również na złotym szczególnie w relacji do dolara.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak