Dane makro znów obserwowane.

23 wrz 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Dzisiejszy dzień obfituje w odczyty indeksów PMI dla gospodarek europejskich, całej strefy euro, a także USA. Pozytywnie zaskoczył odczyt wskaźników aktywności z Francji znacznie przewyższając prognozy analityków. Pozostałe odczyty szczególnie dla Niemiec i całej strefy euro nie zaskoczyły. Dla przemysłu okazały się nieznacznie lepsze od prognoz, a dla usług odwrotnie. Niemniej jednak ogólny obraz wygląda na nieco przekłamany. Bo trudno sądzić , że we Francji nagle jest tak dobrze a w Niemczech nagle sytuacja się pogorszyła. Wpływ na główną parę walutową świata był nieznaczny, początkowo kurs nieco się osłabiłby w dalszej części dnia odrobić z nawiązką straty i wyjść znów ponad 1,12.

Całą serie publikacji PMI zamknie odczyt indeksu dla gospodarki amerykańskiej o 15.45. Jest to wstępna publikacja i zakłada niewielki spadek w stosunku do poprzedniej wartości. Bez wątpienia istotniejszym wskaźnikiem jest ISM, który w sierpniu pokazał spadek aktywności gospodarczej. Wydaje się więc, że wpływ na rynki będzie znikomy. Bardziej należy zwrócić uwagę na wypowiedzi członków Fed. Szczególnie istotne w obliczu ostatnich decyzji Fed, do których z pewnością się odniosą. Przypomnijmy, że Loretta Mester głosowała za podwyżką stóp, więc oczekiwać należy jastrzębich głosów.

W najbliższych dniach inwestorzy bacznie będą się przyglądać danym makro. W ostatnich dniach zważywszy na decyzje banków centralnych było z tym różnie, często dane schodziły na boczny tor. Szczególnie istotna będzie sprzedaż detaliczna i indeks ISM z USA. Te dwie publikacje wyraźnie rozczarowują. Gdyby jednak pokazały poprawę w najbliższych tygodniach, to podwyżka stóp procentowych była by niemal przesądzona. Biorąc pod uwagę oczywiście stabilny rynek pracy i utrzymaną wysoką inflację.

Dzisiaj pojawiła się informacja, że Brexit nie rozpocznie się w 2016 roku jak pierwotnie planowano, a na początku 2017. Proces ten może potrwać około dwóch lat. Wielkiej Brytanii będzie zależało na swobodzie handlowej, ale z pewnością “zamknie się” na niekontrolowaną emigrację, co jest obecnie tematem numer jeden.

Na rodzimym rynku poznaliśmy kolejny dobry odczyt z rynku pracy. Po raz kolejny stopa bezrobocia spadła, i wynosi obecnie 8,5%. Dane nie wpłynęły na polską walutę, która pozostaje mocna. Niemniej jednak pole do dalszych wzrostów jest ograniczone. Technicznie przydałby się jakieś korekcyjne odbicie w górę. I taka realizacja zysków może nastąpić patrząc choćby na EUR/PLN mamy 7 groszowy spadek.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny