pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Dalszy wzrost wartości złotego

Dalszy wzrost wartości złotego

22 gru 2015 Autor: Mateusz Wielewicki

Napływają dane ze strefy euro oraz zza oceanu. Znane są już nazwiska kandydatów Sejmu do RPP. Zdecydowano o przedłużeniu sankcji wobec Rosji. Złoty ciągle zyskuje na wartości.

Od rana docierają do nas informacje od naszych zachodnich sąsiadów. O godzinie 8:00 poznaliśmy odczyt indeksu zaufania niemieckich konsumentów GFK, który okazał się minimalnie wyższy od prognozowanego i wyniósł 9,4 punkty. Drugim dzisiejszym odczytem z Niemiec były dane dotyczące dynamiki cen importu. U naszych zachodnich sąsiadów dynamika w ujęciu miesięcznym wynosi -0,2%, czyli tyle samo, ile przewidywali analitycy. Z kolei odczyt dynamiki rocznej okazał się nieznacznie lepszy od oczekiwań i ukształtował się na poziomie -3,5%.

O godzinie 14:30 czasu polskiego poznaliśmy pierwsze dane ze Stanów Zjednoczonych. Był to odczyt analizowanego PKB, który wyniósł 2,0% i był wyższy od konsensusu ustalonego na poziomie 1,9%. Istotne dla rynku będą również dane z dalszej części dnia, odnoszące się do wielkości sprzedaży domów na rynku wtórnym.

W poniedziałek minął termin zgłaszania kandydatów przez Sejm do Rady Polityki Pieniężnej, z pośród których w radzie zasiądzie tylko dwóch. Poznaliśmy wczoraj nazwiska zaproponowane przez poszczególne partie polityczne. Kandydatami Prawa i Sprawiedliwości zostali Grażyna Ancyparowicz (prof. Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej) oraz Eryk Łon (prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu). Klub Platformy Obywatelskiej desygnował kandydaturę prof. SGH – Cezarego Wójcika, a PSL oraz klub Nowoczesna wspólnie poparły kandydaturę głównego ekonomisty BCC – prof. Stanisława Gomułki. Kukiz’15 wstrzymał się od jakichkolwiek propozycji. W najbliższych miesiącach mijają terminy zgłaszania kolejnych kandydatów. Dziewięcioro członków RPP jest wybieranych, przez Sejm, Senat oraz prezydenta. Rada Polityki Pieniężnej jest organem decyzyjnym NBP i jej zadaniem jest realizacja oraz ustalanie założeń polityki pieniężnej państwa. Zatem wybór jej członków oraz podejmowane przez nich decyzje wpływają znacznie na notowania kursu złotego wobec innych walut.

Unia Europejska zdecydowała się przedłużyć ciążące na Rosji sankcje, które zostały nałożone po zaangażowaniu się przez nią w konflikt we wschodniej części Ukrainy. Sankcje gospodarcze pozostaną niezmienione do końca lipca 2016 roku. Obostrzenia na Rosję zostały nałożone latem 2014 roku. Obejmuje: ograniczenia w dostępie do kapitału dla banków państwowych oraz firm naftowych, restrykcje w sprzedaży technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń. Od wczoraj kurs rubla wobec polskiego złotego nieznacznie się osłabił i aktualnie znajduje się na poziomie 0,054.

Kolejny dzień polska waluta sprawia świąteczny prezent wszystkim rodakom, na których ciążą zobowiązania w obcych walutach. Polski złoty kontynuuje wzrost swojej wartości, co skutkuje tańszą walutą obcą. Dzisiaj za franka szwajcarskiego zapłacimy mniej o 1 grosz w stosunku do dnia poprzedniego, czyli 3,91 zł. Dolar amerykański w dniu dzisiejszym potaniał względem naszej waluty o 3 grosze i kosztuje 3,86 zł. O 2 grosze mniej zapłacimy za europejską walutę. Kurs EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,23. Najbardziej osłabił się funt brytyjski, za który należy zapłacić 5,74 zł, czyli o 6 groszy mniej niż w dniu wczorajszym.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak