Czy to dezinflacja?

12 sie 2022 Autor: Dawid Górny

Za nami piątkowe odczyty inflacji konsumenckiej w kolejnych państwach europejskich. Wśród nich znalazł się także polski akcent. Dane z kraju może i dają promyk nadziei, jednak nadal są dalekie od jednocyfrowych poziomów, nie wspominając o osiągnięciu inflacyjnego celu NBP. W walce z inflacją na pewno nie pomogą darmowe pieniądze od polskiego rządu czy wyższe wyceny ropy, której odbicie zanotowaliśmy w tym tygodniu.

Dynamika cen w Europie

Dziś otrzymaliśmy kilka kolejnych odczytów inflacji konsumenckiej z państw Starego Kontynentu. W Szwecji ceny w ujęciu rocznym rosły w tempie 8,5%. Jest to o 0,2 punktu procentowego mniej od poprzedniego odczytu oraz od oczekiwań. Publikacja tych danych odznaczyła się na wykresach korony szwedzkiej. Kurs SEK/PLN wskazuje na umocnienie się polskiego złotego w stosunku do waluty skandynawskiej. Szwedzka waluta osłabiła się również w stosunku do euro oraz dolara. Za nami także odczyty z dwóch zachodnich gospodarek EU. We Francji finalny odczyt inflacji konsumenckiej znalazł się na poziomie 6,1%, co było zgodne z konsensusem. Ceny u trójkolorowych nadal rosną. W stosunku do poprzedniego odczytu jesteśmy wyżej o 0,3 punktu procentowego. Podobnie sytuacja wygląda w Hiszpanii, gdzie CPI na poziomie 10,8% jest zgodne z oczekiwaniami rynku, ale nadal wyższe od danych sprzed miesiąca.

Inflacja w Polsce

Dynamika cen w Polsce zwolniła tempo. Jej finalny odczyt za lipiec to 15,6%, czyli o 0,1 p.p. więcej od oczekiwań oraz od poprzedniego odczytu. Pamiętajmy, że nadal mamy do czynienia ze wzrostem. Co prawda, nie jest on aż tak duży, do jakiego zwykliśmy przywyknąć w ciągu ostatniego roku, ale nadal jest. Przypomnijmy, że inflacja za lipiec 2021 była na poziomie 5%. Dziś to 15,6%. Liczby nie kłamią, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich bagatelizować. Tym bardziej że niedawno weszły w życie wakacje kredytowe, a dziś dowiedzieliśmy się, że prezydent podpisał ustawę o dodatku węglowym. Oznacza to wprowadzenie kolejnych „ekstra” pieniędzy do obiegu, a to w połączeniu ze słowami profesora Glapińskiego z sopockiego molo jest żadnym „gorzkim lekarstwem” na walkę z konsumpcją.

Odbicie na ropie

W tym tygodniu ceny „czarnego złota” przeszły do ofensywy. Jeszcze w poniedziałek ropa West Texas Intermediate kosztowała poniżej 88$ za baryłkę. Dziś przebiliśmy poziom 94$. Podobnie sprawa ma się na indeksie OIL BRENT. W ciągu 4 ostatnich dni wzrósł on na wartości o niecałe 7 dolarów, atakując od dołu w piątkowy poranek poziom okrągłych 100$. Analitycy wskazują dwie przyczyny takiego zachowania ropy. Pierwsze to zmiana sentymentu na rynku, gdzie po środowym odczycie inflacji w USA znikła narracja globalnej recesji. Dodatkowo dziś w mediach pojawiła się informacja o zamknięciu sześciu pól naftowych w Zatoce Meksykańskiej. Połączenie dwóch powyższych sygnalizuje zwiększony popyt na ropę w połączeniu ze zmniejszoną podażą tego surowca.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jak dobrze, że to już koniec

23 wrz 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Atak jastrzębi

22 wrz 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Awersja do ryzyka przed Fed

21 wrz 2022

Krzysztof Pawlak