pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Czwartkowe posiedzenie EBC wydarzeniem tygodnia

Czwartkowe posiedzenie EBC wydarzeniem tygodnia

19 paź 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Dziś w nocy poznaliśmy dane odnośnie chińskiej gospodarki. PKB rok do roku co prawda spadło z 7% na 6,9%, ale jest to wynik powyżej konsensusu na poziomie 6,8%. Poniżej oczekiwań wypadła produkcja przemysłowa, zamiast 6% mamy 5,7%. Po tych informacjach indeks w Shanghai Composite zareagował neutralnie kończąc sesje na poziomie -0,14%.

Od rana zainteresowaniem cieszy się dolar, kurs EURUSD spada o 0,4% względem piątkowego zamknięcia. Najważniejszym wydarzeniem dla głównej waluty, będzie w tym tygodniu czwartkowe posiedzenie EBC. Powinno być ono bardziej gołębie niż ostatnie spotkanie. Możliwe, że pojawią się deklaracje na temat zwiększenia luzowania ilościowego, na przykład poprzez wydłużenie terminu wygaśnięcia planowanego na wrzesień 2016 roku. Alternatywą do zwiększenia skupu aktywów byłaby obniżka stóp procentowych, jednak nie jest to scenariusz bazowy. Analitycy prognozują pozostawienie stopy na niezmienionym poziomie to jest 0,05%.

Rodzima waluta najbardziej dziś traci względem dolara i funta. Szterling jest najdroższy od miesiąca, zapłacimy za niego niemal 5,80 zł. Dolar znajduje się na tygodniowych maksimach i w tej chwili zapłacimy za niego 3,74 zł. Euro i funt notowane są w okolicach piątkowego zamknięcia czyli 4,23 zł i 3,91 zł.

Kalendarz ekonomiczny poza danymi z Chin jest dziś praktycznie pusty. Jedynie o godz. 18:00 mamy wystąpienie szefa Fed Jeffreya Lackera. Jutro o 12:00 przemawia Prezes Banku Anglii Mark Carney. O 14:30 opublikowane zostaną pozwolenia na budowę domów w USA. O 15:00 przemawiają członkowie FOMC Jerome Powell oraz William Dudley. O 17:00 mamy wystąpienie publiczne prezes Fed Janet Yellen.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Szlachetne gwiazdy
Krzysztof Adamczak