Czwartek z polskimi danymi

30 cze 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Liczne odczyty makroekonomiczne z Europy. Wiadomości z rynku pracy w stanach. Złotówka dziś traci na wartości.

Dzisiejsza karta z kalendarza makroekonomicznego obfituje w publikacje. W nocy poznaliśmy dynamikę produkcji przemysłowej w Japonii.  Z roku na rok spowalnia ona o 0,1% wobec oczekiwanego wzrostu o 1,9%. Z kolei miesiąc do miesiąca zanotowano spadek o 2,3%.

W Europie publikacje rozpoczął o godzinie 8:00 odczyt sprzedaży detalicznej w Niemczech. Wynik z miesiąca na miesiąc okazał się lepszy od prognoz analityków.

Następnie przedstawiony został poziom inflacji konsumenckiej we Francji. Wstępne miesięczne wyniki okazały się lepsze o 10 punktów bazowych od oczekiwanej wartości. Z kolei rok do roku inflacja konsumencka wynosi 0,2%.

Czwartek jest także interesujący z punktu widzenia polskiej gospodarki. Wskaźnik rynku pracy według BIEC okazał się wyższy od poprzedniego odczytu i wyniósł 77,3 pkt. O godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny podał informację dotyczącą inflacji konsumenckiej w Polsce. Rok do roku wynosi ona -0,8% wobec spodziewanych -0,9%.

W dniu dzisiejszym złotówka traci w stosunku do głównych walut. Dolar podrożał 3 grosze i jest już tylko o grosz od pokonania granicy 4,00 zł. Tyle samo podrożał funt, którego aktualna cena wynosi 5,36 zł. Dwa grosze podrożał frank szwajcarski i kosztuje obecnie 4,07 zł. Cena zakupu euro to 4,42 zł czyli grosz więcej niż podczas wczorajszego zamknięcia.

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wyniosła 268 tysięcy co jest wynikiem tylko o 1 tysiąc wyższym niż prognozy, ale o 10 tysięcy wyższym niż poprzedni odczyt.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jak dobrze, że to już koniec

23 wrz 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Atak jastrzębi

22 wrz 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Awersja do ryzyka przed Fed

21 wrz 2022

Krzysztof Pawlak