pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Czwartek z polskimi danymi

Czwartek z polskimi danymi

30 cze 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Liczne odczyty makroekonomiczne z Europy. Wiadomości z rynku pracy w stanach. Złotówka dziś traci na wartości.

    Dzisiejsza karta z kalendarza makroekonomicznego obfituje w publikacje. W nocy poznaliśmy dynamikę produkcji przemysłowej w Japonii.  Z roku na rok spowalnia ona o 0,1% wobec oczekiwanego wzrostu o 1,9%. Z kolei miesiąc do miesiąca zanotowano spadek o 2,3%.

    W Europie publikacje rozpoczął o godzinie 8:00 odczyt sprzedaży detalicznej w Niemczech. Wynik z miesiąca na miesiąc okazał się lepszy od prognoz analityków.

    Następnie przedstawiony został poziom inflacji konsumenckiej we Francji. Wstępne miesięczne wyniki okazały się lepsze o 10 punktów bazowych od oczekiwanej wartości. Z kolei rok do roku inflacja konsumencka wynosi 0,2%.

    Czwartek jest także interesujący z punktu widzenia polskiej gospodarki. Wskaźnik rynku pracy według BIEC okazał się wyższy od poprzedniego odczytu i wyniósł 77,3 pkt. O godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny podał informację dotyczącą inflacji konsumenckiej w Polsce. Rok do roku wynosi ona -0,8% wobec spodziewanych -0,9%. 

     W dniu dzisiejszym złotówka traci w stosunku do głównych walut. Dolar podrożał 3 grosze i jest już tylko o grosz od pokonania granicy 4,00 zł. Tyle samo podrożał funt, którego aktualna cena wynosi 5,36 zł. Dwa grosze podrożał frank szwajcarski i kosztuje obecnie 4,07 zł. Cena zakupu euro to 4,42 zł czyli grosz więcej niż podczas wczorajszego zamknięcia.

    Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wyniosła 268 tysięcy co jest wynikiem tylko o 1 tysiąc wyższym niż prognozy, ale o 10 tysięcy wyższym niż poprzedni odczyt.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Mocny początek złotego
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs