Czeska niespodzianka

06 lut 2020 Autor: Adam Fuchs

Czeska władza monetarna zaskoczyła dziś analityków i podniosła stopy procentowe. W Polsce notujemy wzrost bezrobocia. Minister finansów ujawnił polską kandydaturę do Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Bezrobocie w górę

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało dziś o wstępnych danych za styczeń dotyczących bezrobocia. 5,5% to najwyższy poziom od kwietnia 2019 r. Co istotne jest to już trzeci miesiąc wzrostów z rzędu (w październiku wykazano wartość 5%). Według pierwszych szacunków w pierwszym miesiącu roku było 920 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Ministerstwo argumentuje, że styczeń z reguły jest najgorszym okresem pod tym względem z powodu mniejszej liczby prac sezonowych i dorywczych. Kolejne miesiące pokażą, czy rzeczywiście jest to jedynie chwilowa korekta trendu, który w zeszłym roku zaprowadził nas na najniższe poziomy bezrobocia w historii III RP.

Czeskie stopy w górę

Narodowy Bank Czeski zaskoczył dziś rynki oraz ekspertów i wbrew prognozom (o pozostawieniu stóp na tym samym poziomie) zdecydował się na podniesienie stóp procentowych o 25 pkt bazowych. Oznacza to, że od lutego główna stopa procentowa (dwutygodniowa stopa repo) będzie wynosiła 2,25%, stopa lombardowa została ustalona na poziomie 3,25%, a stopa depozytowa to 1,25%. Po tej zaskakującej informacji czeska korona zaczęła umacniać się na rynku.

Polka w EBI

Minister finansów Tadeusz Kościński potwierdził informację o nominacji Teresy Czerwińskiej na stanowisko wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W lutym ma się odbyć głosowanie nad jej kandydaturą przed radą dyrektorów i gubernatorów banku, a stanowisko miałaby ona objąć w marcu. Teresa Czerwińska od czerwca 2019 r. zasiada w zarządzie NBP, a wcześniej pełniła funkcję ministra finansów.

Kursy walut o godz. 15:30 prezentują się następująco: EUR/PLN 4,2507 zł, USD/PLN 3,8669 zł, CHF/PLN 3,9673 zł, GBP/PLN 5,0113 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak