pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Czeska niespodzianka

Czeska niespodzianka

06 lut 2020 Autor: Adam Fuchs

Czeska władza monetarna zaskoczyła dziś analityków i podniosła stopy procentowe. W Polsce notujemy wzrost bezrobocia. Minister finansów ujawnił polską kandydaturę do Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Bezrobocie w górę

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało dziś o wstępnych danych za styczeń dotyczących bezrobocia. 5,5% to najwyższy poziom od kwietnia 2019 r. Co istotne jest to już trzeci miesiąc wzrostów z rzędu (w październiku wykazano wartość 5%). Według pierwszych szacunków w pierwszym miesiącu roku było 920 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Ministerstwo argumentuje, że styczeń z reguły jest najgorszym okresem pod tym względem z powodu mniejszej liczby prac sezonowych i dorywczych. Kolejne miesiące pokażą, czy rzeczywiście jest to jedynie chwilowa korekta trendu, który w zeszłym roku zaprowadził nas na najniższe poziomy bezrobocia w historii III RP.

Czeskie stopy w górę

Narodowy Bank Czeski zaskoczył dziś rynki oraz ekspertów i wbrew prognozom (o pozostawieniu stóp na tym samym poziomie) zdecydował się na podniesienie stóp procentowych o 25 pkt bazowych. Oznacza to, że od lutego główna stopa procentowa (dwutygodniowa stopa repo) będzie wynosiła 2,25%, stopa lombardowa została ustalona na poziomie 3,25%, a stopa depozytowa to 1,25%. Po tej zaskakującej informacji czeska korona zaczęła umacniać się na rynku. 

Polka w EBI

Minister finansów Tadeusz Kościński potwierdził informację o nominacji Teresy Czerwińskiej na stanowisko wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W lutym ma się odbyć głosowanie nad jej kandydaturą przed radą dyrektorów i gubernatorów banku, a stanowisko miałaby ona objąć w marcu. Teresa Czerwińska od czerwca 2019 r. zasiada w zarządzie NBP, a wcześniej pełniła funkcję ministra finansów.

Kursy walut o godz. 15:30 prezentują się następująco: EUR/PLN 4,2507 zł, USD/PLN 3,8669 zł, CHF/PLN 3,9673 zł, GBP/PLN 5,0113 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak