Czekamy na zaskoczenia z rynku pracy z USA

02 lut 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Dane ADP rozbudziły nadzieje

Dzisiaj kluczowym wydarzeniem dnia będzie publikacja oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy o 14.30. Prognozy zakładają utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie 4,1% w skali roku. Oczekuje się wzrostu liczby nowych etatów w sektorze pozarolniczym o 180 tys. W ostatnim miesiącu 2017 wynik okazał się sporym rozczarowaniem i wyniósł zaledwie 148 tys. Bez wątpienia apetytu rozbudził raport ADP w tym tygodniu. Wczoraj jednak wskaźnik ISM pokazał, że wcale tak dobrze może nie być. Wchodzący w jego skład subindeks zatrudnienia spadł o kilka pkt.

Ważne dane w kontekście inflacji

Sporo też uwagi wzbudza poziom wzrostu zatrudnienia. Oczekuje się dynamiki na poziomie 0,3% m/m. Jest to ważna publikacja w kontekście dalszych kroków w polityce monetarnej Fed. Wciąż mamy niską inflację w USA a wzrost wynagrodzeń może to zjawisko pobudzić. EUR/USD utrzymuje się dość wysoko w okolicach 1,25. Fakt dzisiaj rano kurs był nawet 30 pipsów wyżej.

Frakcje jastrzębie z EBC naciskają

Kolejna fala wzrostowa na głównej parze była wywołana wypowiedziami członków EBC i PMI dla poszczególnych krajów strefy euro. Tym razem Ewald Novotny stwierdził, że program QE powinien być we wrześniu zakończony. Z tym, że radzi by komunikacja związana z tym faktem rozpoczęła się dużo wcześniej, żeby nie wywołać niepotrzebnych perturbacji na rynkach. Widać więc, że w samym EBC co raz większą siłę nabiera frakcja jastrzębia. Może to skutkować naciskami na prezesa EBC by nieco zmienił ton komunikacji.

Demokratom nie zależy na porozumieniu

Trzeba też wspomnieć o tym, że w najbliższych dniach dolar może być pod presją. Znów wróci temat limitu zadłużenia w USA, który musi zostać podniesiony do 8 lutego by nie spowodować znów zamknięcia instytucji państwowych. Może dojść znów do przepychanek między Demokratami a Republikanami. Tym bardziej, że w USA mamy wybory do Kongresu co może zwiastować twardy opór Demokratów w końcu odbędzie się to i tak kosztem rządzących Republikanów. Ewentualny więc powrót optymizmu na dolarze może być szybko wygaszony.

Trudny początek dnia

Złotówka poranek miała dość ciężki. Na większości głównych par obserwowaliśmy ruchy w górę. Wraz jednak z upływem dnia nastroje nieco się poprawiły i w zasadzie jesteśmy bliscy stanom otwarcia. Jeśli dane z USA pozytywnie zaskoczą możemy być jednak świadkami lekkiego osłabienia złotego.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy dane z USA wpłyną na decyzję FED?

27 sty 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Taniec eurodolara wokół 1,09 USD

26 sty 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wydłużone wakacje kredytowe?

25 sty 2023

Dawid Górny