Kolejna fala wyprzedaży akcji w USA

Na rynkach znów widoczna jest awersja do ryzyka. Jest to konsekwencja wczorajszego zachowania rynku akcyjnego w USA. Główne indeksy traciły nawet 1,5%. Kiepski sentyment przekłada się dzisiaj na główne indeksy europejskie, które tracą około 1%. Bez wątpienia argumenty w postaci mocnego dolara na szerokim rynku i przeceny na ropie decydują o tym, że inwestorzy wyprzedają aktywa ryzykowne.

Złoty traci jako aktywo ryzykowne

Złotówka w tym kontekście nie jest wyjątkowa. Rodzima waluta traci kilka groszy do glownych walut. EUR/PLN znalazł się powyżej 4,18 a USD/PLN jest już ponad 3,44. Nie pomogły dzisiejsze odczyty PMI z sektora przemysłowego. Sama struktura była całkiem niezła, mimo wszystko jednak wynik rozczarował i okazał się niższy od prognoz a jednocześnie najniższy od października.

Wynik powyżej 1,5% będzie na plus na dolara

Dzisiaj na rynkach jeszcze przede wszystkim o 14.30 inflacja PCE w USA. Czyli ta można powiedzieć ważniejsza, którą Fed bierze pod uwagę przy swoich decyzjach. Kluczowa będzie bazowa wartość bez cen energii i żywności. Wzrost powyżej prognozowanych 1,5% może dać nowe paliwo do wzrostów na dolarze. Ale co za tym idzie jeszcze pogorszyć już i tak kiepski sentyment na rynkach.

Powell może wywołać zmienność

Nie bez znaczenia może się okazać również dalszy ciąg przesłuchania nowego prezesa Fed w Kongresie. Jego ostatnie wypowiedzi wywołały dość zaskakującą zmienność mimo dość ostrożnego tonu. O 16 więc może ten scenariusz znów się powtórzyć.

Złoty zależny od dolara

Dalsze więc zachowanie złotówki będzie zależne od wymienionych wyżej wydarzeń z USA. Jeśli amerykańska waluta znów dostanie paliwa do wzrostów to krajowa waluta powinna stracić kolejne kilka groszy.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Robi się nerwowo

25 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odwrót pod rosyjską banderą

24 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs