pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Czekamy na konkrety w sprawie brexitu

Czekamy na konkrety w sprawie brexitu

27 mar 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Debatujemy dalej i szukamy rozwiązań

Środa będzie kolejnym dniem w którym wszystkie oczy będą zwrócone na Wielką Brytanię. Parlament będzie debatował nad rozwiązaniami alternatywnymi dla obecnego porozumienia wypracowanego przez May z UE. Media donoszą, że pod głosowanie poddanych zostanie aż 16 propozycji.

A może jednak trzecie głosowanie

Teoretycznie te opcje nie są wiążące ale mogą wskazać kierunek w którym iść, by uzyskać poparcie w Izbie Gmin. Trzeba jednak też zauważyć, że musi to być opcja poparta również przez Brukselę co nieco zawęża temat. Unia wielokrotnie już podkreślała, że na niemal żadne ustępstwa nie pójdzie. Nieco w cieniu nadal trwa walka obecnej premier o głosy i tym samym zarządzenie trzeciego głosowania.

Premier gotowa poświęcić swoje stanowisko

May według doniesień jest skłonna nawet zrezygnować w zamian za głosy eurosceptycznych torysów. W rezultacie jeśli oczywiście dojdzie do głosowania w tym tygodniu szanse na sukces wzrosną. Szczególnie jeśli dzisiaj pojawi się szereg dziwnych pomysłów. W szeregach opozycji coraz częściej słychać głosy, że lepsze porozumienie, które jest na stole niż np pozostanie WIelkiej Brytanii w UE. Podsumowując jest spora szansa, że po dzisiejszym dniu pozostaną tylko dwie opcje albo plan May albo łagodny brexit czyli obydwie powinny przynieść optymizm na funcie.

EUR/CHF poniżej 1,12

Poza kwestiami brexitowymi dzisiaj na rynku rzuca się w oczy sytuacja na EUR/CHF. Kurs dzisiaj zanurkował do poziomu niewidzianego od dwóch lat. O problemach europejskich gospodarek wiemy już od dawna. W ostatnich jednak dniach za takie ruchy odpowiada jednak sytuacja na niemieckich bundach gdzie notujemy ujemne rentowności. Powoduje to, że inwestorzy szukają bezpiecznych przystani i w efekcie frank szwajcarski się umacnia.

Lekkie osłabienie złotego

Jeśli chodzi o sytuację krajowej waluty to generalnie wszystkie główne pary walutowe są stabilne. Poza oczywiściem CHF/PLN gdzie notujemy poziomy bliskie 3,85. Niemniej jednak drastycznej wyprzedaży na złotym nie ma a wręcz można zauważyć dużą odporność na to co się dzieje na świecie. Rynki też póki co nie uwzględniają pakietu fiskalnego, który ma zostać wprowadzony w Polsce. Pojawiły się nawet głosy ze strony RPP, że takowe mogą wpłynąć na wzrost inflacji i szybsze zacieśnianie monetarne.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak