Czekając na zaskoczenie ze strony szefów Fed i EBC

25 sie 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Teoretycznie najważniejsze przed nami

Ten tydzień pod znakiem ważnych wydarzeń ułożył się tak, że wszystkie najważniejsze mają miejsce dopiero dzisiaj po południu. A więc na reakcję inwestorów będzie niewiele czasu. Możliwe więc, że jeśli padną jakieś znamienne słowa to jeszcze w poniedziałek będziemy dyskontować to w cenach głównych walut.

Spore oczekiwania co z realizacją

Oczekiwania przed wystąpieniami Janet Yellen i Mario Draghiego są na pewno duże. Szczególnie, że tydzień nie obfitował w ważne publikacje. Tak naprawdę jedyna większa reakcja na kursach w tym tygodniu była po dobrych PMI z krajów europejskich. Trzeba jednak pamiętać, że często w takich sytuacjach gdy balonik z oczekiwaniami jest mocno nadmuchany dochodzi do sporego rozczarowania.

Może być również rozczarowanie

Może być oczywiście tak, że szefowie EBC i Fed tylko powtórzą swoje wcześniejsze tezy i przełomu nie będzie. Szczególnie nie zdziwiłoby to w przypadku Mario Draghiego. Bo dlaczego miałby już teraz powiedzieć o rozpoczęciu wygaszania programu QE skoro do końca roku jeszcze tyle czasu i tym samym sporo niewiadomych choćby z tematem inflacji. A poza tym samo hasło wygaszania QE nie oznacza, że nagle skup aktywów się skończy. Bardzo prawdopodobna wersja zakłada, że skup potrwa jeszcze w 2018 roku ale oczywiście w mniejszej skali niż teraz, i będzie stopniowo zmniejszany.

Czy znów wyważona i sceptyczna Yellen

Najpierw jednak swoje przemówienie wygłosi Janet Yellen. Jeśli nadal będzie uderzać w dość gołębie tony obawiając się spadku tempa inflacji to bez wątpienia obejrzymy kontynuację wzrostów na EUR/USD. Ale trzeba pamiętać, że nieco wskaźniki gospodarcze się poprawiły choćby z rynku pracy. I o tym może wspomnieć szefowa Fed. Oczywiście potem może się okazać, że w późniejszym przemówieniu szef EBC w swoich słowach spowoduje, że zobaczymy odwrotny kierunek i EUR/USD poszybuje na dół.

Wskaźnik Ifo nadal wysoko

Dzisiaj na rynkach nieco w cieniu wydarzeń w Jackson Hole poznaliśmy dane z niemieckiej gospodarki. Nastroje niemieckich przedsiębiorców nadal pozostają blisko historycznych rekordów według wskaźnika Ifo. Te informacje z Niemiec pokazują, że gospodarka pozostaje w bardzo dobrej kondycji i będzie główną lokomotywą całej strefy euro. Reakcji na euro nie było jednak zbyt dużej.

W końcu lepsze chwile

Wczorajszy dzień na pewno był bardzo udany dla krajowej waluty. W relacji do euro zyskała ponad 3 grosze. Dobre dane z Niemiec to także dobra informacji dla Polski. W końcu od kilkunastu lat to nasz największy partner handlowy. Popołudniowe wystąpienia dwóch największych bankierów centralnych mogą wywołać większą zmienność także i na złotym. W przypadku zaskoczenia i jastrzębich słów prezes Fed złotówka może stracić nieco do dolara.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak