pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Czekając na większe impulsy

Czekając na większe impulsy

21 mar 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Rynki w impasie. Brak nowych doniesień z frontu walk Rosji z Ukrainą. Rozmów pokojowych ciąg dalszy, szanse na porozumienie jednak znikome. Kurs EUR/PLN na spadkowej ścieżce, dzisiaj już poniżej poziomu 4,70. 

Brak ofensywy też dobry

Początek tygodnia jest niezwykle senny. Brakuje impulsów, na których można by zainicjować większą zmienność. Rynki próbują ignorować złe informacje i przyswajać tylko te dobre, wierząc dość ślepo w to, że pokój w Ukrainie jest możliwy. Nie dziwił więc fakt, że giełdy wraz z końcem tygodnia odbiły w górę właśnie na tym elemencie. Weekend nie przyniósł jednak żadnego przełomu, a ofensywa rosyjska jest ciągle prowadzona w ślimaczym tempie. Rozmowy pokojowe będą trwać dalej, dzisiaj przed nami kolejna tura rozmów, ale można odnieść wrażenie, że są one chyba tylko prowadzone po to, by się odbyły. 

Pokój bardzo wątpliwy

Obie strony mają tak twarde oczekiwania, że trudno będzie iść na większe ustępstwa. To zwiastuje konflikt ciągnący się tygodniami, aż któraś ze stron w końcu rozstrzygnie go militarnie. Wojska rosyjskie od kilku dni skupiają się głównie na atakach rakietowych. Brak wiary w szybkie zwycięstwo może spowodować, że Moskwa pójdzie na ustępstwa, o których wspominał główny obecnie mediator, czyli Turcja. Rynek FX i tak wykazuje duży spokój na to co się dzieje, o wiele większe ruchy widzimy czy to na surowcach, czy to na giełdach. EUR/USD oscyluje w okolicach 1,1040.

Aż 18 wystąpień członków Fed w tym tygodniu

Widać, że efekt posiedzenia Fed w ubiegłą środę nieco już wygasł i znów na głównej parze utknęliśmy w martwym punkcie. Rezerwa Federalna podniosła po raz pierwszy od 2018 roku stopy procentowe, ale ten fakt już dawno był w cenach, więc nie wpłynął znacząco na kwotowania USD. Teraz uwaga inwestorów będzie skupiona na tym, jak Fed zamierza redukować bilans, który urósł do poziomu 9 bln dolarów. Ograniczanie płynności będzie kluczowe dla rynków obligacji i akcji. Wielu analityków już wieszczy sporą korektę na Wall Street, która pociągnie za sobą spadki na innych rynkach kapitałowych. Niewykluczone, że tak właśnie będzie, ale wszystko zależy od tempa redukcji bilansu amerykańskiego banku centralnego. W tym kontekście warto śledzić wypowiedzi członków Fed w tym tygodniu, których będzie naprawdę dużo i być może rozjaśnią nieco perspektywy i skalę działania. 

Krajowa waluta nadal mocna

Złoty w takim otoczeniu niezdecydowania radzi sobie naprawdę dobrze. EUR/PLN spada dzisiaj poniżej poziomu 4,70 i jeśli taki brak impulsów utrzyma się dłużej, to ma szansę zejść jeszcze niżej. Oczywiście cały czas zakładamy brak eskalacji konfliktu na Ukrainie, bo to jest ten element, który w każdej chwili może zmienić dobre prognozy dla złotego. W dalszym ciągu powtarzam, że atrakcyjność krajowej waluty to przede wszystkim zasługa prowadzonej polityki monetarnej i coraz wyższych stóp procentowych w naszym kraju. Do tego jest spora szansa, że skończy się konflikt Polski z UE, co oznaczałoby odblokowanie środków z tzw. budżetu odbudowy. Pojawiają się głosy z unijnych struktur, że to nie jest dobry czas na wszelkie waśnie, a Polska, jako kraj z największym przypływem uchodźców z Ukrainy musi mieć odpowiednie środki, by sobie poradzić. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak