pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Czekając na komentarz prezesa RPP na temat wyższej inflacji w Polsce

Czekając na komentarz prezesa RPP na temat wyższej inflacji w Polsce

04 paź 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Spokojny wtorek

Wczorajszy dzień zdecydowanie nie należał do tych pasjonujących o wysokiej zmienności. Głównych przyczyn należało szukać w dość ubogim kalendarzu makro. Do tego wczoraj na rynkach nie odbywał się handel w Niemczech, Chinach i Korei Południowej. Główna para walutowa świata po przetestowaniu wsparcia w okolicach 1,17 w dalszej części dnia zmierzała na północ. Docierając dzisiaj o poranku już na poziom 1,1770.

Dlaczego dolar znów nieco stracił

Trudno jednoznacznie wyrokować z czego wynikała słabość dolara. Być może było to odbicie na głównej parze po uspokojeniu nieco sytuacji w Katalonii. Z USA natomiast dotarły wieści, że nowym szefem Fed może zostać Jerome Powell za którym optuje szef skarbu. Być może inwestorom nie podoba się ta kandydatura ze względu na to, że przejawia poglądy gołębie. Z tego też może wynikać wolniejsze tempo zacieśniania monetarnego co by zaszkodziło dolarowi.

Na początek PMI

Dzisiaj kalendarz makro jest już znacznie bogatszy. Od godzin porannych IHS Markit prezentował indeksy PMI m.in. dla Niemiec, Francji i wynik zbiorczy dla całej strefy euro. Są to wyniki ostateczne więc prawdopodobieństwo ich odchylenia od wstępnych wartości było niewielkie. Ogólnie rzecz biorąc wskaźniki nie zawiodły. Wpływu jednak na notowania euro publikacje nie miały. Główna para porusza się w dość wąskim przedziale wahań.

Funt pod presją danych

Nieco później poznaliśmy wskaźnik PMI dla usług z Wielkiej Brytanii. Ostatnie kilka odczytów mieściło się w okolicach 53,5. Prognozy oczekiwały zbliżonej wartości do średniej z ostatnich miesięcy. Finalnie odnotowano wynik 53,6 czyli lepszy od prognoz. Dzisiejsze dane może nie byłyby tak ważne ale trafiły akurat na podatny grunt. A mianowicie od wczoraj mamy do czynienia z presją na funcie po bardzo słabych danych PMI z sektora budowlanego. Dzisiejsze nieco lepsze dane zahamowały negatywną presję na brytyjskiej walucie po wczorajszym rozczarowaniu.

Czy tym razem przepowie oficjalne dane

O 14.15 poznamy raport ADP z USA. Prognozy zakładają wzrost etatów tylko o 130tys podczas gdy w sierpniu było to 237tys. Publikacja ta niejednokrotnie była drogowskazem przed oficjalnymi danymi z rynku pracy w USA. Ale też trzeba dodać, że wyniki kilka razy kompletnie się “rozjechały”. Lepszy odczyt w połączeniu z późniejszym przemówieniem Janet Yellen (21.15) może znów dodać siły amerykańskiej walucie.

RPP i szereg pytań do prezesa

Na krajowym rynku również bardzo ciekawy dzień. Dzisiaj poznaliśmy decyzję RPP co do poziomu stóp w Polsce. Oczywiście na żadną zmianę się nie zanosiło i stopy pozostały na poziomie 1,5%. Wszyscy będą jednak oczekiwać na konferencję po decyzji prezesa RPP, początek o 16.00. Rada może się odnieść do znacznego wzrostu inflacji w ostatnim czasie. Nieco bardziej jastrzębie stanowisko mogłoby nieco wzmocnić krajową walutę. Której ewidentnie brakuje argumentów za umocnieniem gdyż stanowisko prezesa Glapińskiego nie przewiduje zmian stóp aż do końca 2018 roku. Inwestorzy wierzą w taki wydźwięk komunikatu gdyż polska waluta od rana praktycznie wzmacnia się do głównych walut.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak