pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Czas na banki centralne

Czas na banki centralne

13 wrz 2018 Autor: Mateusz Wielewicki

Początek dnia nienajlepszy

    Od rana złotówka traci wobec głównych walut. Może być to zasługa zaplanowanych na dziś decyzji banków centralnych, gdyż pomimo przekonań analityków co do wyników posiedzeń, pewna niepewność występuje na rynkach. Frank szwajcarski podrożał do 3,82 zł. Funt brytyjski kosztuje 4,84 zł. Za euro zapłacimy 4,31 zł, a za dolara amerykańskiego 3,71 zł. Co prawda

Inflacja z rana

    Środowy kalendarz makroekonomiczny pełen jest istotnych odczytów gospodarczych. Jako pierwsze poznaliśmy dane inflacyjne z Europy. Inflacja konsumencka zarówno we Francji jak i w Niemczech nie zaskoczyła analityków. Również zgodna z oczekiwaniami okazała się inflacja producencka w Szwajcarii. Nie wpłynęły jednak one znacząco na notowania ponieważ, pozostaną ona w cieniu rozgrywek banków centralnych.

BoE, CBRT, EBC

    Na godzinę 13:00 planowane jest ogłoszenie decyzji ws. zmian stóp procentowych w Wielkiej Brytanii oraz Turcji. Z kolei 45 minut później poznamy głosy z Europejskiego Banku Centralnego. O tyle o ile inwestorzy przekonani są co do komunikatu z Europy, to pozostałe dwa mogą zaskoczyć rynki, a co za tym idzie przynieść większą zmienność. Mario Draghi najprawdopodobniej podtrzyma swoje poprzednie stanowisko i program QE będzie jeszcze chwilę kontynuowany, a na najbliższe podwyżki stóp procentowych poczekamy do przyszłego roku. Najprawdopodobniej również członkowie tureckiego banku centralnego nie zdecydują się na podniesienie kosztu pieniądza pomimo trudnej sytuacji w kraju. Tym samym nie sprzeciwiając się polityce prezydenta Erdogana, który jest zwolennikiem niskiego kosztu pozyskania pieniądza. Najciekawiej zapowiada się zatem moment decyzji w Wielkiej Brytanii. Chociaż i tutaj może nie dojść do zmian, a to ze względu na, prawdopodobnie, kończące się negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Należy zatem w godzinach popołudniowych bacznie obserwować notowania powiązane z euro, funtem oraz lirą turecką.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Uwolnienie 137 mld EUR dla Polski!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nvidia rozpala emocje
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Nvidia vs FOMC
Krzysztof Adamczak