pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Coraz więcej Greków chce zagłosować na ‘’TAK’’

Coraz więcej Greków chce zagłosować na ‘’TAK’’

02 lip 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Nadal nie wiadomo w którą stronę zmierzają greckie wydarzenia. Jedyne co pewne to, że na wczorajszym spotkaniu Eurogrupy ministrowie stwierdzili, iż nie będzie negocjacji do czasu referendum. Zaskakujące jest nieco zachowanie Tsiprasa, który z jednej strony nawołuje do głosowania na ‘’NIE’’ w niedzielę, z drugiej strony wysyła do przedstawicieli MFW, KE i EBC list, w którym deklaruje zgodzić się na większość warunków stawianych przez Troikę. Czyżby grecki premier zaczął liczyć się z nowymi sondażami wg których coraz więcej osób chce jednak głosować na “TAK”? Według najnowszych badań GPO (Greek Publik Opinion) 47,1% Greków na być za przyjęciem reform, a 43,2% jest przeciwko.

Agencja S&P podała dziś, że prawdopodobieństwo Grexitu wzrosło prawie do 50%. Wiele wskazuje na to, że wynik zaplanowanego na niedziele referendum zadecyduje o przyszłości Hellady. Tsipras deklaruje, że jeśli większość obywateli opowie się za warunkami Troiki wówczas ogłoszone zostaną przyśpieszone wybory. Varoufakis, grecki minister finansów, powiedział w wywiadzie dla Bloomberg TV, że po zagłosowaniu przez większość na ‘’TAK’’ poda się do dymisji, oraz że ‘’prędzej da sobie odciąć rękę’’ niż złoży podpis pod porozumieniem bez restrukturyzacji długu.

Rynki dziś zachowują się stosunkowo spokojnie. Europejskie giełdy znajdują się w okolicach wczorajszego zamknięcia, podobnie jest z kursami walut. Stopniowo stabilizują się notowania franka, który dziś spadł poniżej 4zł, do poziomów z zeszłego tygodnia. Aktualnie kurs wynosi 3,9889.

Wczorajsze dane makro z USA wypadły bardzo pozytywnie. Raport ADP oraz wskaźnik ISM dla przemysłu, wypadły zdecydowanie lepiej od prognoz.  

Dziś o 14:30 poznamy sytuację na rynku pracy z USA m.in. stopę bezrobocia, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, płacę godzinową i zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Jutro od rana poznamy wskaźniki PMI dla krajów z strefy euro, o 9:15 dla Hiszpanii, o 9:45 dla Włoch, o 9:50 dla Francji, o 9:55 dla Niemiec, a o 10:00 dla Eurolandu. O godz. 10:30 poznamy PMI dla Wielkiej Brytanii.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nvidia vs FOMC
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

To żeśmy zarobili
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Patrzenie jak spadają szyszki
Krzysztof Adamczak