Polska gospodarka o krok od pełnego zatrudnienia, WTO ostrzega przed wojną handlową.

Bezrobocie coraz niższe.

Głównym wydarzeniem dnia dla złotego był odczyt raportu Głównego Urzędu Statystycznego na temat skali zatrudnienia w Polsce. Po raz pierwszy od 1990 roku wyniosło ono zaledwie 5,8%, co pozytywnie zaskoczyło analityków. Jeszcze przed rokiem bezrobocie w Polsce wynosiło 7%. Przy czym należy pamiętać, że metodologia przyjęta przez GUS daje wyższe wyniki od tej przyjętej przez Eurostat. Województwem, w którym najtrudniej o pracownika jest wielkopolskie, gdzie bezrobocie znajduje się wyraźnie poniżej poziomu tego naturalnego i wynosi zaledwie 3,3%. Na drugim biegunie znajduje się woj. warmińsko-mazurskie, ale i tutaj bezrobocie spadło poniżej progu 10%. Dane te wspierają złotego, który umacnia się na szerokim rynku. Dolar kosztuje 3,64 zł, a za euro zapłacimy 4,29 zł.

Łon przeciwny podwyżkom.

Naszej walucie nie pomagają za to ostatnie wypowiedzi jednego z członków RPP Eryka Łona, który w dzisiejszym wywiadzie dla PAP, po raz kolejny ciężko zapracował na miano największego gołębia Rady. Powiedział on, że znacznie bardziej obawia się deflacji niż nadmiernego przyspieszenia inflacji. Z tego powodu w jego opinii stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie przynajmniej do końca obecnej kadencji RPP. Pan Łon od pewnego czasu też z pewną zazdrością spogląda w stronę największych banków centralnych i chciałby uruchomienia w Polsce niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej. Byłby to jednak wyjątkowo kontrariański ruch w świecie próbującym posprzątać po ostatnich programach luzowania ilościowego.

Strach przed globalną recesją.

Nie milkną echa ostatnich wystrzałów w wojnie handlowej między Stanami a Chinami. Roberto Azevedo szef Światowej Organizacji Handlu przypomniał o potencjalnych negatywnych konsekwencjach pełnej eskalacji konfliktu między dwiema największymi gospodarkami świata. Azevedo obawia się “wylania” wojny celnej na kolejne państwa, a docelowo do załamania się globalnego wzrostu gospodarczego. Ostrzegł, że w takiej sytuacji “wszyscy będą przegranymi”. Władze w Pekinie twierdzą z kolei, że są gotowe do rokowań, jednak nie zamierzają tego robić z nożem na gardle. Wygląda na to, że obie strony dość mocno okopały się na swoich stanowiskach i w najbliższym czasie nie ma mowy o deeskalacji tego konfliktu. Sytuacja ta cały czas ciąży dolarowi, a kurs EURUSD znowu wrócił w okolice poziomu 1,18$.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

W oczekiwaniu na jutro

21 Wrz 2021

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Kiedy Chiny kichną, reszta świata ma katar

20 Wrz 2021

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Co ma piernik sprzedaż detaliczna do wiatraka?

17 Wrz 2021

Krzysztof Pawlak