pl

Co zrobi EBC?

25 lip 2019 Autor: Mateusz Wielewicki

Wyczekiwanie na złotym

    Niewielka zmienność towarzyszy od rana notowaniom par powiązanych z polską złotówką. Wszystko przez dzisiejsze posiedzenie EBC. Inwestorzy cierpliwie wyczekują komunikatów, po których będa mogli podjąć swoje decyzje inwestycyjne. Tymczasem za wspólną walutę zapłacimy 4,25 zł. Dolar amerykański wyceniany jest na 3,81 zł. Z kolei cena funta wynosi 4,76 zł, a franka szwajcarskiego 3,87 zł.

13:45 i 14:30

    To na te dwie godziny czekają dziś wszyscy inwestorzy. Jako pierwszą poznamy decyzję europejskich bankierów dotycząca wysokości stóp procentowych w strefie euro. Co prawda analitycy nie spodziewają się jeszcze żadnej zmiany, to pojawiają się głosy, że dziś członkowie EBC zaskoczą rynki. Nie mniej ważna będzie późniejsza konferencja Mario Draghiego. Prezes EBC na konferencji prasowej przedstawi najprawdopodobniej wizję przyszłej polityki monetarnej. Obserwatorzy są zdania, że jego wystąpienie będzie miało gołębi wydźwięk. Co więcej zostanie zostaną otwarte drzwi przed ponownym uruchomieniem programu skupu aktywów czy obniżki stóp procentowych, o ile nie zostanie to zrobione już dziś. Za takim scenariuszem przemawiają przede wszystkim ostatnie słabe dane z europejskiej gospodarki, a wczorajsze gorsze dane PMI tylko utwierdzają w tym przekonaniu. 

Potem już tylko Stany

    Tradycyjnie już w godzinach popołudniowych poznamy szereg danych zza oceanu. Do najważniejszych publikacji należeć będą te dotyczące dynamiki zamówień. Jednak te dzisiejsze dane z ameryki pozostaną w cieniu jutrzejszego odczytu. Będzie nim prezentacja dynamiki PKB w drugim kwartale. Istotność tego odczytu jest na tyle duża, że w przyszłym tygodniu mają zostać podjęte decyzje w sprawie kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych przez FOMC.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wykresy xxxPLN – nuda czy emocje?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

PLN ma mocne argumenty
Krzysztof Pawlak